Horoskop

Sonte nata e Hënës së plotë, cilat janë supersticionet që lidhen me të

Shkruar nga Liberale

Sonte nata e Hënës së plotë, cilat janë supersticionet

Hëna e plotë do të arrijë kulmin e ndriçimit në Shtetet e Bashkuara të enjten, më 23 maj, në orën 9:53 të mëngjesit, E.T., sipas NASA-s.

Hëna do të shfaqet e plotë për rreth tre ditë rreth kësaj kohe, nga e marta mbrëma deri në mbrëmjen e së premtes.

Pra i bie që ne këtu ta shikojmë sonte në mbrëmje. Shumë njerëz e lidhin hënën e plotë me supersticione që mendojnë se ndikojnë edhe në jeten e tyre, përgjithësisht me një impakt pozitiv.

Duke qenë se jemi edhe ne pranverë, këtë muaj Hëna e plotë quhet ndryshe “Hëna e plotë e ngjyrave”.

Sonte nata e Hënës së plotë, cilat janë supersticionet

“Hëna e luleve” është një emër që i është dhënë hënës së plotë që ndodh në maj nga populli Algonquin.

Njihet gjithashtu si Hëna e Mbjelljes (konkretisht Hëna e Mbjelljes së Misrit). Kjo është një kohë kur pranvera hyn në lëvizje të plotë në Amerikën e Veriut – prandaj emri Hëna e Luleve. Këtë vit, Venusi kalon te Binjakët më 23 maj, e ndjekur nga Jupiteri më 25 maj, duke i shtuar fuqitë magjike supersonike në një kohë tashmë të magjepsur. Jemi në sezonin ajror të Binjakëve ndërsa hëna e plotë është në Shigjetar, një shenjë zjarri.

Prisni që kjo kohë të jetë e mbushur me biseda pasionante dhe të thella dhe një prirje romantike për jetën, luksin dhe bukurinë.

Poll
SHQIPENGLISH