Magazinë

Eurovision 2024 nis sonte

Shkruar nga Liberale

Eurovision 2024 nis sonte

Sonte fillon edicioni i 68-të i Eurovision Song Contest.

15 këngë do të konkurrojnë, por vetëm 10 do të kualifikohen në finalen e madhe të së shtunës.

Shfaqja fillon në orën 21:00 CEST, drejtpërdrejt nga Malmo Arena në Suedi.

Prezantuesit e këtij spektakli janë: Petra Mede dhe Malin Akerman.


Të enjten, gjysmëfinalja e dytë do të gjejë 10 kualifikueset e fundit nga 16 këngë.

Shqipëria në ndërkohë do të këndojë në gjysmëfinalen e dytë të Eurovisionit.

Sivjet përfaqësohet nga artistja e mirënjohur shqiptare, Besa Kokëdhima me “Titan”.

Më poshtë ua sjellim listën e vendeve që do të performojnë në natën e parë të Eurovision:

Eurovision 2024 nis sonte

Eurovision 2024 nis sonte

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH