Arte

“Titan” nga Besa, ja si do të përfaqësohet Shqipëria në Eurovision 2024

Shkruar nga Liberale

“Titan” nga Besa, ja si do të përfaqësohet

Faqja e dikdikuar për Eurovizion artikull këngës së Besës

Në dhjetor u zhvillua Festivali i Këngës dhe Besa Kokëdhima është përzgjedhur për të përfaqësuar Shqipërinë në “Eurovision 2024”. Pak javë më parë ju informuam se hyrja e saj do të rinovohet dhe sot versioni zyrtar i hyrjes shqiptare për vitin 2024 “Titan” është publikuar.

Besa ka lindur në një qytet shqiptar të quajtur Fier. Si fëmijë, ajo mori mësime për piano dhe një nga mësuesit e saj të muzikës e inkurajoi atë të fillonte të këndonte, megjithëse prindërit e saj hezitonin për këtë. Më pas ajo mori pjesë në shumë talent show dhe konkurse të organizuara nga RTSH. Ajo ka konkurruar në Festivalin e Këngës në vitin 2008 dhe 2010. Në vitin 2013 Besa fitoi Kënga Magjike me “Tatuazh në zemër”. Ajo gjithashtu konkurroi në përzgjedhjen kombëtare të Rumanisë për Eurovision Song Contest në vitin 2009, e realizuar në Selecția Națională kishte titullin “Asgjë nuk do të ndryshojë” .

“Titan” është realizuar nga Kledi Bahiti, Gia Koka, Alias ​​Lj dhe vetë Besa Kokëdhima. Teksti u shkrua nga Gia Koka, ai që qëndron pas aranzhimit të këngës ishte Serban Cazan ndërsa produksioni u bë nga Darko Dimitrov i cili ka qenë ai që qëndron pas disa përfaqësimeve në Eurovizion: Maqedonia e Veriut 2019, 2018, 2014, 2013, 2006, Shqipëria 2020 , Serbi 2018, 2019, 2021, Mali i Zi 2022 si dhe Gjeorgjia 2024 .

Besa do të performojë “Titan” në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë, që do të zhvillohet më 9 maj. Më poshtë mund ta dëgjoni këngën

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH