Arte

PIKURA E DITËS: "Prodhuesja e telave elektrikë"- vepër në ditëlindjen e artistit, Sotir Capo

Shkruar nga Liberale

PIKURA E DITËS: "Prodhuesja e telave elektrikë"- vepër

Piktura e realizuar nga Sotir Capo

Sotir Capo (10 qershor 1934-3 Mars 2012) ka qenë piktor i shquar shqiptar, i cili u nderua me titullin “Artist i merituar”.

Lindi në qyetin e Beratit në qershor të vitit 1934, ku edhe i mori mësimet e para për të vazhduar studimet në Tiranë pranë Institutit të Lartë të Arteve.

Punoi si skenograf dhe mësues vizatimi, në shkollat tetëvjeçare të Beratit.

Capo është shquar si njëri nga portretistët më të njohur të Shqipërisë. Ai ka punuar portrete të figurave të shquara kombëtare, po ashtu punimet e tij janë zhgjedhur për të qëndruar në hapësirat e institucioneve të rëndësishme të shtetit shqiptar.

Pikturat e Capos janë vlerësuar nga shumë kritikë brenda dhe jashtë hapësirave shqiptare.

Në vitin 1979 Capo mori titullin e lartë “Artist i merituar”.

Sotir Capo vdiq në po këtë datë, më 3 mars të vitit 2012 në Filadelfia.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH