Arte

PIKTURA E ÇMUAR/ Kryevepra e Klimt shitet për 86 milionë euro, duke u bërë vepra artistike më e shtrenjtë në Europë

Shkruar nga Liberale
PIKTURA E ÇMUAR/ Kryevepra e Klimt shitet për 86 milionë euro,

Kryevepra e fundit e Klimt shitet për 86 milionë euro duke u bërë vepra artistike më e shtrenjtë në Evropë

Kryevepra e fundit e Gustav Klimt ka thyer rekordin e ankandit në Europë gjatë muajve të fundit, duke u shitur për 86 milionë euro, në Sotheby's në Londër.

I përshkruar si një "portret i bukur, i pasur dhe tërheqës i një gruaje pa emër", portreti u gjet në kavalet, brenda në studion e tij, kur ai vdiq papritur në shkurt 1918 në moshën 55-vjeçare.

Helena Newman, nga Sotheby's, tha se ishte pikturuar gjatë kulmit artistik të Klimt-it, kur ai po prodhonte disa nga veprat e tij më të famshme dhe eksperimentale.
"Shumë nga ato vepra, sigurisht portretet për të cilat ai njihet më shumë, ishin porosi," tha Newman, i cili është përgjegjës i Sotheby's Europe dhe kreu global i Artit Impresionist dhe Modern.
"Kjo, megjithatë, është diçka krejtësisht e ndryshme - një turne teknik, plot eksperimentime, si dhe një ode e përzemërt për bukurinë absolute."

Çmimi më i lartë i mëparshëm i arritur në ankand për çdo vepër arti në Evropë ishte 76 milionë euro për "Walking Man I" të Alberto Giacometti-t, i shitur në Sotheby's në shkurt 2010.
Krijuar në vitin 1960, "Walking Man I" është një skulpturë bronzi që përshkruan një figurë mashkullore të gjatë dhe të hollë në ecje.
Skulptura u ble nga socialistja dhe miliarderja braziliano-monégaske Lily Safra, e cila vdiq vitin e kaluar, në moshën 87-vjeçare. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH