Arte

PIKTURA E DITËS: "Ura e Goricës, Berat" - Vepër e piktorit Kastriot Dervishi

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Ura e Goricës, Berat" - Vepër e

Piktori shqiptar Kastriot Dervishi jeton dhe ushtron profesionin e tij prej vitit 2011 në Kanada.

Zhanret e tij të preferuara janë kompozimi, portreti dhe peisazhi, kurse ekspresionizmi abstrakt dhe realizmi janë rrymat artistike me të cilat ai përfaqësohet.

Nuk mund të mungojë vendlindja dhe veçanërisht Berati, qyteti i tij i lindjes, që e frymëzon vazhdimisht në veprat e tij.
Një ndër to është edhe Ura e Goricës, që tërheq vizitorë dhe turistë nga e gjithë bota.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH