Arte

PIKTURA E DITËS: "Tri motrat", vepër brilante e Tarbell (Qershori përqafon katër bukuroshe)

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Tri motrat", vepër brilante e Tarbell

Piktura e realizuar nga Edmund Charles Tarbell

Lëvizjet e lehta dhe ngjyra e pastër e ngopur shënjon me goditje të shkurtra peneli me teksturë në këtë vepër brilante që përqafon katër bukuroshe, gruan e piktorit, motrat dhe vajzën e tij të vogël në një kopsht veror të mbushur me diell.

Kjo vepër e parë e rëndësishme impresioniste nga piktori amerikan Tarbell i jep një shenjë të veçantë ndikimit të shkollës franceze teksa ai kap pasurinë dhe qetësinë e trashëgimisë së tij të brendshme.

Piktura autentike me replikë e shtrirë në kanavacë kap strukturën e veprës origjinale, thellësinë e ngjyrës dhe madje edhe goditjet delikate të penelit, të cilat aplikohen me dorë ekskluzivisht për Design Toscano. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH