Arte

PIKTURA E DITËS: 'Tri gra që qëndrojnë në një urë', shitet me një çmim marramendës

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: 'Tri gra që qëndrojnë në një

Kjo pikturë e realizuar nga Edvard Munch u shit për 54.4 milion dollarë në Sotheby's në Nju Jork.

Vepra e piktorit norvegjez, piktura e famshme e të cilit ‘Brita’ i bëri atij një emër të njohur, u pikturua në vitin 1900 dhe siç sugjeron emri përshkruan një grup grash që qëndrojnë në një urë.

Munch ishte diçka si një nomad, duke jetuar në qytete të ndryshme nëpër Evropë gjatë një karriere të gjatë. Pjesa u krijua gjatë kohës që jetonte në Berlin; ka të ngjarë që qyteti të ketë qenë frymëzimi i tij.

E pikturuar në vitin 1902 me ngjyra të ndezura dhe duke përshkruar një skenë në natyrë ndryshe nga pjesa më e madhe e punës së tij të mëparshme shumë e konsiderojnë këtë pjesë si një nga më të mëdhenjtë e Munch, prandaj çmimi i saj i lartë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH