Arte

PIKTURA E DITËS: Portreti i Salvator Mundi nga Leonardo Da Vinci, piktura më e shtrenjtë në botë

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: Portreti i Salvator Mundi nga Leonardo Da Vinci, piktura

Pikrura në fjalë thjesht një nga shitjet më mahnitëse të një artikulli luksoz të të gjitha kohërave. Salvator Mundi, për të cilin studiuesit nuk u pajtuan botërisht që të ishte pikturuar nga Leonardo Da Vinci, pritej të kishte një tarifë prej rreth 100 milionë dollarë.

Pasi u shtua primi i blerësit, kjo tarifë u katërfishua më shumë se nga një princ saudit pas një faze intensive ofertimi midis një numri palësh të interesuara.

Kjo shitje është e rëndësishme për një sërë arsyesh. Kryesisht, është shuma më e lartë e paguar ndonjëherë për një pikturë të vetme, duke thyer rekordin e mëparshëm për pikturën më të shtrenjtë në botë të shitur ndonjëherë – 300 milionë dollarët e paguara për “Interchange” të William de Kooning (1955) – me 150 milionë dollarë. Kjo shitje do të jetojë gjatë në kujtesë dhe ndoshta do të mbajë rekordin botëror për disa kohë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH