Arte

PIKTURA E DITËS: Portreti i dy vajzave, (njëra bashkëshortja e artistit), piktura më e shtrenjtë në botë

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: Portreti i dy vajzave, (njëra bashkëshortja e

Paul Gauguin është një nga artistët francezë më të rëndësishëm që fillimisht është shkolluar në impresionizëm, por që u shkëput nga magjepsja e tij me botën e përditshme për të krijuar një stil të ri të pikturës, të quajtur gjerësisht si simbolizëm.

Ndërsa lëvizja impresioniste po arrinte kulmin në fund të viteve 1880, Gauguin eksperimentoi me teori të reja ngjyrash dhe qasje gjysmë dekorative në pikturë. Ai punoi në mënyrë të famshme një verë në një stil shumë ngjyrash së bashku me Vincent Van Gogh në jug të Francës, përpara se t'i kthente shpinën tërësisht shoqërisë perëndimore.

Piktura më e shtrenjtë në botë aktualisht është piktura e Paul Gaugin e vitit 1892. Në shkurt 2015, piktura e tij e dy vajzave tahitiane vendosi një rekord të ri botëror kur u ble për 300 milionë dollarë nga muzetë e Katarit nga një koleksionist privat zviceran, Rudolf Staechelin.

Paul Gauguin ishte i famshëm për portretet e tij të mrekullueshme të vajzave dhe përshkrimet e romantizuara të parajsës së ishullit të Tahitit. Tehamana, bashkëshortja 13-vjeçare e artistit, është një nga vajzat e paraqitura në foto.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH