Arte

PIKTURA E DITËS: Portreti i Agim Ramadanit, komandat i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, (më 11 Prill u vra nga forcat serbe)

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: Portreti i Agim Ramadanit, komandat i Ushtrisë

PIKTURA E REALIZUAR NGA KASTRIOT IMERI

Më 11 Prill të vitit 1999 gjatë një luftimi ballë për ballë me forcat serbe mbeti i vrarë Agim Ramadani, njëri prej komandantëve më të shquar dhe më aktivë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) si dhe komandant i Zonës së Koshares.

Gjatë luftës në Kosovë në vitin 1998, ai zhvilloi operacione të suksesshme ushtarake kundër forcave serbe përreth kufirit Kosovë–Shqipëri dhe ai gjithashtu mori pjesë në Betejën e përgjakshme të Koshares e cila u zhvillua më 9 Prill të vitit 1999, ku edhe ishte komandant i Brigadës 138 deri në ditën e rënies heroike të tij. Pas përfundimit të luftës, ai u shpall Hero i Kosovës.

Llogaritet si një nga heronjtë më të njohur të historisë së re shqiptare. 

PIKTURA E DITËS: Portreti i Agim Ramadanit, komandat i Ushtrisë

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH