Arte

PIKTURA E DITËS: "Loja e froneve", vepër që përkujton ngjarjet e 6 qershorit 1944 (sot 80 vite më parë)

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Loja e froneve", vepër që

Piktura e relizuar nga Terry Harrison

6 qershori 2024 shënon 80 vjetorin e Ditës D – pushtimit aleat të Francës, i koduar me emrin Overlord, fillimi i fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Kujtimet duken të kufizuara për ata burra ose gra në të 80-at ose 90-at e tyre, duke e bërë D-Day të duket edhe më i shkëputur për brezat e rinj të sotëm: diçka që ka ndodhur në të kaluarën e largët, pa lidhje. Mjerisht, më shumë njerëz dinë për betejat e Game of Thrones(Loja e froneve)sesa ngjarjet e 6 qershorit 1944.

Kjo ishte një ngjarje e luftuar nga burrat dhe gratë kryesisht në fillim të të 20-tave. Njerëz të zakonshëm.

Kjo ngjarje epike sigurisht që është kapur në vepra arti nga një sërë artistësh gjatë viteve: art që e përshkruan këtë ngjarje me menjëhershmëri, realizëm dhe emocion.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH