Arte

PIKTURA E DITËS: "Kryevepra e Titianit" e gjetur në stacionin e autobusit në Londër mund të shitet për 32 milionë dollarë

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Kryevepra e Titianit" e gjetur në

Piktura e realizuar nga Tiziano Vecellio

Një pikturë e vjedhur dy herë nga mjeshtri italian i Rilindjes Titian, e cila dikur u gjet në një qese plastike në një stacion autobusi në Londër, pritet të arrijë në 32 milionë dollarë në ankand në korrik.

Sipas një deklarate nga shtëpia e ankandeve, "The Rest on the Flight to Egypt" do të dalë në çekiç në Christie's me një vlerësim prej 15 milion-25 milion £ (19 milion-32 milion dollarë).

Piktura përshkruan Jezusin, Marinë dhe Jozefin duke pushuar rrugës për në Egjipt pasi mësuan se Herodi, Mbreti i Judesë, donte të vriste Krishtin e ri.

Titian, emri i vërtetë i të cilit ishte Tiziano Vecellio, e bëri veprën në dekadën e parë të shekullit të 16-të, në fillim të karrierës së tij.

Pikturë "e pazbuluar" e lidhur me Titian, gjendet e varur në kishën angleze pas më shumë se një shekulli
Me përmasa vetëm 18,25 inç me 24,75 inç (46,2 centimetra x 62,9 centimetra), piktura është e vogël në krahasim me disa nga veprat masive për të cilat Titian u bë i njohur më vonë në jetën e tij.

Puna vaj në kanavacë ka një histori të jashtëzakonshme.

Pasi ndërroi duart midis aristokratëve të ndryshëm evropianë, piktura u grabit nga trupat Napoleonike gjatë pushtimit francez të Vjenës në 1809 dhe u dërgua në Paris.

Ajo u kthye në Vjenë në 1815 dhe u zhvendos përsëri nëpër koleksione private përpara se të përfundonte me John Alexander Thynne, Markezin e 4-të të Bath, në Wiltshire, Angli.

Në vitin 1995, ajo u vodh nga Longleat, shtëpia e pasardhësve të Thynne dhe u zhduk për shtatë vjet, përpara se të gjendej në një stacion autobusi në Londër nga detektivi i artit Charles Hill.

Piktura do të ofrohet si pjesë e ankandit Old Masters Part I në Christie's në Londër më 2 korrik.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH