Arte

PIKTURA E DITËS: "Koka e gruas"- portret i gruas së dytë të Pablo Picassos

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Koka e gruas"- portret i gruas së

Pikturë e realizuar nga Pablo Picasso

Pavarësisht titullit të tij jopersonal, Tête de femme (Koka e gruas) është një portret i gruas së dytë të Pikasos, Jacqueline, muza e tij dhe shoqëruesja e vazhdueshme gjatë dy dekadave të fundit të jetës së tij.

Ajo u pikturua më 24 Maj gjatë një periudhe produktiviteti të rritur në pranverën e vitit 1963. Ashtu siç është në portrete të tjera, Jacqueline njihet menjëherë nga sytë e saj tepër të mëdhenj dhe të errët; flokët e saj të gjatë të zinj; dhe shiritin me fjongo që ajo mbante shpesh.

Imazhi i Jacqueline dominon punën e Pikasos nga vera e vitit 1954 deri në vdekjen e tij gati dy dekada më vonë, dy herë më shumë se çdo inamorata e mëparshme. Për shtatëmbëdhjetë nga njëzet vitet që ishin bashkë, ajo ishte modeli dhe muza e tij e vetme. Edhe pse ajo nuk pozoi në kuptimin tradicional, ajo u shfaq herë pas here në pikturat, vizatimet dhe skulpturat e Picasso-s, në forma sa realiste dhe abstrakte.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH