Arte

PIKTURA E DITËS: Historia e kryeveprës "Madame de Pompadour" nga François Boucher

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: Historia e kryeveprës "Madame de Pompadour"

Piktura e realizuar nga François Boucher

François Boucher ishte piktori më i famshëm francez i shekullit të 18-të. Ai humbi jetën më 30 Maj 1770. Piktura e tij Madame de Pompadour kap zonjën e bukur të mbretit Louis XV. Ajo është në kulmin e ndikimit të saj oborrtar dhe patronazhit artistik.

Madame de Pompadour ishte një grua magjepsëse dhe mbrojtëse e artit. François Boucher sigurisht që kap elegancën e saj të relaksuar dhe ndjekjet e saj intelektuale në këtë kryevepër madhështore.

Madame de Pompadour e Boucher është një biografi vizuale e personit. Ajo që piktura nuk kap është ndikimet e tjera kulturore të personit në botë.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH