Arte

PIKTURA E DITËS: "Hëna nën ujë", vepër në Ditën Botërore të Mjedisit

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Hëna nën ujë", vepër

Piktura e realizuar nga Seth Birchall

Në veprën e piktorit australian amerikan Seth Birchall, degët e pemëve marrin të njëjtin trajtim. Dy trungje shelgjesh në brigjet e një trupi uji kornizojnë një diell të gjallë që perëndon, teknikë për të portretizuar kurorën e një palme në ngjyrë rozë dhe portokalli të perëndimit të diellit.

E titulluar "Hëna nën ujë", shfaqja sugjeron gjithashtu një motiv tjetër të përsëritur në punën e artistit: hënën në rritje. Në pikturën nga e cila ka marrë emrin shfaqja, degët e pemës vulgare të Birchall shtrihen drejt një qielli të kaltër çarmatosës, ku varet hëna e shndritshme, dhe reflektimi i saj në ujin poshtë ofron një jehonë vizuale.

Piktura e ngarkuar emocionalisht të Birchall duket se ngjallin nostalgji për momentet kalimtare të bukurisë që ato përshkruajnë - raste sublime të lidhjes me natyrën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH