Arte

PIKTURA E DITËS/ Flamingot 'mposhtin' rekordin e ankandit të artistit francez, shitet 43.5 milionë dollarë

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS/ Flamingot 'mposhtin' rekordin e ankandit

Shitja e "Les Flamants" (Flamingot) e vitit 1910 e Henri Rousseau e mposhti rekordin ekzistues të ankandit të artistit francez më shumë se 10 herë më shumë kur u shit për 43.5 milionë dollarë në shitjen e mbrëmjes së Christie's të majit të shekullit të 20-të në Nju Jork. Rekordi i mëparshëm i artistit në ankand prej 4 milionë dollarësh u vendos në 1993 për Portreti i Joseph Brummer (1909).

E pikturuar në vitin e fundit të jetës së Rousseau, Les Flamants është një nga pothuajse dy duzina pikturat e xhunglës tropikale që artisti ka prodhuar. Artisti u fokusua për herë të parë në peizazhet tropikale në 1891, me Surpris! Megjithatë, pas fundit të shekullit, Rousseau ia kushtoi kohën e tij peizazheve të harlisura dhe mitike, të mbushura me jetë mahnitëse bimore dhe shtazore.

Përshkrimi i Les Flamants i luleve gjigante që ngrihen mbi flamingo dhe njerëz pasqyron qasjen e tij imagjinative dhe ëndërrimtare ndaj artit të peizazhit, i cili do të ndikonte artistët gjatë gjithë shekullit të 20-të.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH