Arte

PIKTURA E DITËS/ Artisti Agron Hoti ia shiti pikturën Cristiano Ronaldos: Me përmbledhjen e 5 'Champions Leagues' të fituara

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS/  Artisti Agron Hoti ia shiti pikturën Cristiano

Agron Hoti është një piktor me përmasa të mëdha. Artisti shqiptar, i cili prej 20 vitesh jeton në Verona, tregon historinë e emigrimit, pikturat e tij në përmasa të mëdha, spektaklin me të cilin realizon këto vepra, si dhe ambicien e tij për të krijuar së shpejti pikturën më të madhe në botë.

Hoti u largua nga Shqipëria në vitet '90, një kohë e vështirë sidomos për artistët.

"Si të gjithë shqiptarët në kërkim të një jete më të mirë, të një jete kuptimplotë sepse sigurisht që kishte një ndjenjë humbjeje në çdo gjë, veçanërisht për artistët, ajo hapësirë ​​ndoshta ishte pak më e ndjeshme. Kështu që u nisëm për të kërkuar fatin tonë. Dikush gjeti Më mirë dikush e ka gjetur pak jo më mirë. Por unë kam pasur fatin të jem në vendin e artit pikërisht në Verona që është ndër qytetet më të bukura në botë, jo vetëm në Itali. "Duke filluar të ëndërroj, të punoj shumë, kam arrita në këtë pikë tani që ndihem i lumtur”.

Kritika italiane e ka etiketuar si një artist të ngjyrave, një artist që bën që ngjyrat të flasin. Në hapat e parë ai u mor si me skulpturë ashtu edhe me disiplina të tjera, por në pikturën abstrakte gjeti forcën e tij.

“Kërkova një çlirim total të emocioneve dhe e vetmja formë dhe mënyrë që gjeta ishte të kërceja bojërat, gjë që mendoj se deri diku e kam arritur”, tha Hoti për mediat shqiptare.

PIKTURA E DITËS/  Artisti Agron Hoti ia shiti pikturën Cristiano

Edhe Cristiano Ronaldo është një adhurues i artistit shqiptar i cili ka bërë pjesë të koleksionit të tij një nga pikturat e Hotit.

"Po Ronaldo. Tani në pritje të fotos është Ibrahimovic që e pret me padurim. Piktura e Ronaldos është një përmbledhje e 5 Champions Leagues që ka fituar. Unë i kam përmbledhur të gjitha në një foto, janë 5 kupa atje nëse shikoni nga afër. Momenti i dorëzimit të pikturës ishte emocionues. Unë nuk kam foto me të sepse isha përballë dhe për shkak të masave kundër Covid-it ishte e pamundur të afrohesha më shumë se tre metra", u shpreh artisti i njohur.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH