Arte

PIKTURA E DITËS: Mbytja e 'Bismarkut' më 27 Maj 1941- vepër e Charles Edward Turner

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: Mbytja e 'Bismarkut' më 27 Maj 1941-

Piktura e realizuar nga Charles Edward Turner

Kulmi i një episodi gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur luftanija "Bismarck" po vraponte për t'u strehuar në portin e pushtuar francez të Brestit. Ajo dhe kryqëzori i rëndë "Prinz Eugen" kishin lundruar nga Kieli më 18 maj 1941, duke synuar të depërtonin në Atlantik dhe të kërcënonin autokolonat britanike, por një vëzhgim ajror ndërsa ata mbusheshin me karburant pranë Bergenit çoi në një operacion masiv detar dhe ajror për ta parandaluar këtë.

Ata u panë më pas në ngushticën e Danimarkës dhe u angazhuan atje më 24 maj nga kryqëzori i betejës "Hood" dhe luftanija e paprovuar "Princi i Uellsit". I pari shpërtheu me humbjen e të gjithëve, përveç tre burrave, kur një predhë nga 'Bismarck' depërtoi në një magazinë përpara.

Tre silurë goditën, me një që bllokoi timonët e 'Bismarkut' dhe e dënoi atë të qarkullonte me jo më shumë se shtatë nyje. Rreth orës 8:45 të mëngjesit të datës 27 Maj, Admirali Sir John Tovey, komandues i elementëve të flotës vendase nga anija kryesore "King George V", hapi zjarr. Nga ora 9:31 e mëngjesit 'Bismarck' nuk po qëllonte më dhe nga ora 10:15 ajo ishte një rrënoja e djegur. 

Në pikturën 'Bismarck' është paraqitur listimi në port. Ka një vrimë të madhe në qendrën e saj nga e cila po derdhen flakë dhe tym.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH