Arte

Komedia Lea Seydoux do të hapë festivalin e Kanës

Shkruar nga Liberale

Komedia Lea Seydoux do të hapë festivalin e Kanës

Përgatiti dhe përshtati për Liberale.al, Laert MIRAKU

Komedia franceze “Second Act”, me protagoniste Lea Seydoux, do të hapë Festivalin e Filmit në Kanë më 14 maj. 

Duke luajtur jashtë garës për Palmën e Artë, ajo është prurja e fundit nga regjisori i suksesshëm Quentin Dupieux.

Regjisori 49-vjeçar e ka vendosur veten si një yll i komedive absurdiste me 13 filma në 17 vjet, por mund të njihet më mirë ndërkombëtarisht si ylli i muzikës elektronike Z. Oizo.

Në “Second Act” luajnë edhe dy emra të mëdhenj të kinematografisë franceze, Vincent Lindon dhe Louis Garrel.

Festivali, i cili do të zhvillohet nga data 14 deri më 25 maj, vitet e fundit ka përzgjedhur si hapës filma francezë, të cilët shfaqen njëkohësisht në mbarë vendin në Francë.

Përzgjedhja e plotë do të shpallet më 11 prill, duke përfshirë filmat që konkurrojnë për çmimin kryesor të Palmës së Artë, të cilët do të përballen me një juri të drejtuar nga regjisorja e "Barbie", Greta Gerwig.

Dihet tashmë se "Furiosa: A Mad Max Saga", pjesa më e fundit e ekskluzivitetit post-apokaliptik, do të ketë premierën botërore në festival, duke luajtur jashtë konkurrencës.

Ka pasur thashetheme të vazhdueshme se Kana mund të shohë rikthimin e regjisorit të "The Godfather", Francis Ford Coppola me epikën e tij të gjatë "Megalopolis" me Adam Driver.

Gjithashtu këshillohet për një paraqitje është skuadra e fundit midis Emma Stone dhe regjisorit Yorgos Lanthimos -- "Kinds of Kindness" -- e cila vjen vetëm disa javë pas suksesit të tyre me "Poor Things", që përfshinte një Oscar për aktoren më të mirë për Stone.

Konkurrenca mund t'i japë një shtysë të madhe filmave artistikë si fituesi i vitit të kaluar "Anatomy of a Fall", i cili fitoi një seri çmimesh, duke përfshirë skenarin më të mirë origjinal në Oscar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH