Arte

HISTORIA PAS ARTIT/ Në "betejën e Aleksandrit në Issus", pse i bëjnë njerëzit të HUTUAR imazhet e kësaj pikture?

Shkruar nga Liberale

HISTORIA PAS ARTIT/ Në "betejën e Aleksandrit në

Piktura e Albrech Altdorfer ka të bëjë me betejën legjendare midis Aleksandrit dhe Darit III të Persisë.

Piktura ka disa imazhe seriozisht të çuditshme që i lënë njerëzit të hutuar për gjendjen shpirtërore të artistit gjatë asaj kohe. Peizazhi, i mbushur me personazhe të ëndrrave dhe të frikshme, mjegullon kufirin midis realitetit dhe fantazisë.

Piktura i bën shikuesit të vënë në dyshim kufijtë e luftës dhe pasojat e rënda të të gjithave dhe konsiderohet gjerësisht si kryevepra e Altdorfer-it dhe është një nga shembujt më të famshëm të llojit të pikturës së peizazhit të Rilindjes, i njohur si peizazhi botëror, i cili këtu arrin një madhështi të paparë.

Duka Uilliam IV i Bavarisë porositi Betejën e Aleksandrit në Issus në 1528 si pjesë e një grupi pjesësh historike që do të vareshin në rezidencën e tij në Mynih. Komentatorët modernë sugjerojnë se piktura, përmes përdorimit të bollshëm të anakronizmit, kishte për qëllim të krahasonte fitoren heroike të Aleksandrit në Issus me konfliktin bashkëkohor evropian me Perandorinë Osmane.

Në veçanti, disfata e Sulejmanit të Madhërishëm në rrethimin e Vjenës mund të ketë qenë një frymëzim për Altdorfer. Një rrymë e nëndheshme fetare është e dallueshme, veçanërisht në qiellin e jashtëzakonshëm; kjo ndoshta u frymëzua nga profecitë e Danielit dhe shqetësimet bashkëkohore brenda Kishës për një apokalips të afërt.

Beteja e Aleksandrit në Issus dhe katër të tjera që ishin pjesë e grupit fillestar të William janë në muzeun e artit Alte Pinakothek në Mynih. Përshtati për Liberale. /Albana Cenaj

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH