Arte

A është panxhari Viagra e re bimore? Çfarë pretendojnë ekspertët për vetitë e kësaj perime të njohur?

Shkruar nga Liberale

A është panxhari Viagra e re bimore? Çfarë

Në fushën e kurave natyrale për rritjen e performancës seksuale, panxhari ka fituar kohët e fundit vëmendjen si një afrodiziak i mundshëm.

Panxhari është një perime e familjes së amaranthit, e njohur për ngjyrën e saj të gjallë dhe përfitimet e shumta shëndetësore. I pasur me nitrate, antioksidantë dhe komponime të tjera bioaktive, panxhari është vlerësuar për potencialin e tij për të përmirësuar shëndetin tonë kardiovaskular dhe për të përmirësuar performancën tonë të ushtrimeve fizike. Ndërsa përkrahet nga shumë njerëz si një shtesë e shëndetshme në dietën tonë të përditshme, pretendimet e fundit në lidhje me aftësinë e saj për të përmirësuar funksionin tonë seksual e kanë vendosur atë në qendër të vëmendjes, veçanërisht pasi u quajt "Viagra bimore".

Që kur Michael Mosley, një mjek britanik, u shfaq në televizionin kombëtar duke lavdëruar panxharin si Viagra bimore në Channel 4, kërkimet për lëng panxhari në supermarketet online të Uellsit u rritën me 533%. Mosley tha se komponimet kimike në këtë perime modeste janë në gjendje të rrisin dëshirën seksuale duke rritur në thelb rrjedhjen e gjakut.

Në të vërtetë, eksperti i çështjeve shëndetësore dha disa këshilla të besueshme diete për burrat që duan të përmirësojnë dëshirën e tyre seksuale pa përdorur Viagra, duke thënë se panxhari vepron në trup në mënyrë të ngjashme me "drogën e dashurisë". Sipas tij, perimet janë të pasura me nitrate, të cilat mund të ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut dhe rritjen e qarkullimit të gjakut aty ku meshkujt mund të kenë më shumë nevojë. Romakët besohet se kanë përdorur panxharët për të rritur dëshirën e tyre seksuale, pasi mendonin se rritnin prodhimin e hormoneve seksuale. Pra, duket se nuk e kishin gabim.

E vërteta është se një nga mekanizmat kryesorë përmes të cilit panxhari mund të ndikojë vërtet në shëndetin tonë seksual është rritja e prodhimit të oksidit nitrik në trupin tonë. Oksidi nitrik është një vazodilator, që do të thotë se ndihmon në relaksimin dhe zgjerimin e enëve të gjakut, duke përmirësuar në thelb rrjedhjen e gjakut. Ky qarkullim i përmirësuar i gjakut është i nevojshëm për të arritur dhe mbajtur një ereksion.

Për më tepër, konsumimi i panxharit mund të nxisë qarkullim më të mirë të gjakut në zonën gjenitale, duke rezultuar potencialisht në ereksione më të gjata. Ky rezultat ka çuar në krahasime midis panxharit dhe ilaçeve farmaceutike si Viagra, të cilat funksionojnë duke rritur rrjedhjen e gjakut në penis. Për këtë arsye, kjo perime quhet edhe "Viagra bimore". Për më tepër, për shkak se panxhari është i pasur me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ dhe inflamacionit në trup, konsiderohet se mbështet indirekt shëndetin tonë të përgjithshëm vaskular dhe, rrjedhimisht, funksionin tonë seksual.

Panxhari dhe shëndeti ynë

Ndërsa përfitimet e mundshme të panxharit për shëndetin seksual janë premtuese, provat shkencore që mbështesin rolin e tij si një alternativë natyrale ndaj Viagrës, veçanërisht për meshkujt, janë ende të kufizuara. Megjithatë, disa studime kanë eksploruar efektet e panxharit në aspekte të ndryshme të funksionit dhe performancës seksuale.

Disa kërkime tregojnë se plotësimi dietik me kripëra nitrate, si ai i dhënë nga lëngu i panxharit, mund të përmirësojë funksionin erektil te meshkujt me mosfunksionim erektil të butë deri në mesatar. Këto efekte besohet se ndërmjetësohen nga prodhimi i oksidit nitrik dhe përmirësimi i qarkullimit të gjakut. Për më tepër, lëngu i panxharit është treguar se përmirëson performancën gjatë stërvitjes duke rritur shpërndarjen e oksigjenit në muskuj dhe duke reduktuar humbjen e oksigjenit gjatë stërvitjes.

Përfshirja e panxharit në dietën tonë

Pavarësisht nëse panxhari në të vërtetë funksionon si “Viagra me perime” apo jo, nuk ka dyshim për vlerën e tij ushqyese dhe përfitimet e mundshme shëndetësore. Për të "korrur" përfitimet e mundshme për shëndetin seksual dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, merrni parasysh përfshirjen e panxharit në dietën tuaj në forma të ndryshme, si p.sh.

1. Panxhari i freskët: Shijoni panxharin të papërpunuar, të gatuar ose të pjekur si pjesë e sallatave, supave ose pjatave anësore.

2. Lëngu i panxharit: Pini lëngun e panxharit si një pije freskuese dhe ushqyese, qoftë më vete ose të përzier me fruta dhe perime të tjera.

3. Suplementet e panxharit: Për lehtësi, mund të gjeni edhe suplemente të panxharit në formë kapsulash ose pluhurash. /Liberale.al/ L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH