Aktualitet

Luftë brenda Rusisë/ Ushtarët rusë luftojnë me njerëzit e Wagner, Kadyrov dërgon trupa nga Çeçenia

Shkruar nga Liberale
Luftë brenda Rusisë/ Ushtarët rusë luftojnë me
Tensionet po përshkallëzohen në qytetet ruse, pas rebelimit të grupit Wagner të Prigozhin. Ushtria ruse thuhet se ka hyrë në "lojë", duke kryer operacione luftarake në rajonin e Voronezh, i cili ndodhet në kufirin me Ukrainën në një distancë prej rreth 600 kilometra në jug të Moskës, njoftuan autoritetet vendase, pas rebelimit të armatosur të organizatës mercenare "Wagner". Në një video të postuar në Twitter, një rezervuar nafte jashtë Voronezh mund të shihet i përfshirë nga flakët si rezultat i luftimeve midis njerëzve të Wagner dhe trupave ruse. Raportet thonë se tanku u godit nga një helikopter rus në një përpjekje nga Moska për të ndërprerë furnizimin e Wagner. Më shumë se 100 zjarrfikës dhe 30 njësi u vendosën në vendngjarje, tha guvernatori rajonal Alexander Gusev. Më herët, forcat e Wagner thuhet se rrëzuan një avion ushtarak rus Antonov AN-24 mbi Voronezh. Luftimet thuhet se po zhvillohen në autostrada dhe ura jashtë qytetit të Voronezh. Në fakt, sipas informacioneve është goditur një makinë familjare, duke lënë të vdekur menjëherë burrin, ndërsa gruaja dhe vajza kanë mbetur të plagosur rëndë. Përfshirja e forcave ruse është konfirmuar në një postim në Telegram nga guvernatori i Voronezhit, Aleksandër Gusev, duke theksuar se “në kuadër të operacionit antiterrorist në territorin e rajonit të Voronezhit, forcat e armatosura të Federatës Ruse po kryejnë veprime të nevojshme operative e luftarake”. Voronezh është afërsisht në mes të rrugës midis Moskës dhe Rostov-on-Don në Rusinë jugore, ku Wagner tha herët këtë mëngjes se kishte vënë infrastrukturën ushtarake nën kontrollin e saj. Konkretisht është rreth 600 kilometra larg kryeqytetit rus. Në të njëjtën kohë, një burim rus i sigurisë i tha gjithashtu "Reuters" se luftëtarët e Wagner kishin marrë kontrollin e objekteve ushtarake në qytetin e Voronezh. Kadyrov po dërgon trupa nga Çeçenia Ushtria çeçene dhe luftëtarët e gardës ruse janë nisur për në zonat e tensionit në Rusi, tha kreu i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov në kanalin e tij Telegram. “Luftëtarët e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Gardës Ruse në Republikën e Çeçenisë janë nisur tashmë për në zonat e tensionit. Ne do të bëjmë gjithçka për të ruajtur unitetin e Rusisë dhe për të mbrojtur shtetësinë e saj!”, ka shkruar Kadyrov. Kreu i Çeçenisë theksoi se rebelimi duhet të shtypet, duke rënë dakord plotësisht me atë që Putin tha në fjalimin e tij. Kadyrov e përshkroi sjelljen e Prigozhin si një "thikë pas shpine" dhe u bëri thirrje ushtarëve rusë që të mos pranojnë asnjë "veprim provokues". "Dhe nëse kërkohen masa të ashpra, luftëtarët çeçenë janë të gatshëm t'i zbatojnë ato," përfundoi ai. Ndërkohë, më herët në të gjithë Moskën u shpall një regjim antiterrorist, ndërsa Putin iu drejtua popullit rus. Kreu i kompanisë private mercenare Wagner dhe miku i besueshëm i Presidentit rus deri vonë, Yevgeny Prigozhin i "shpalli luftë" Ministrisë së Mbrojtjes së vendit që nga dje, duke e vënë atë në rrugën e destabilizimit të brendshëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH