Globi

Lufta në Ukrainë, 4 viktima dhe mbi 40 të plagosur nga sulmet ruse në Kiev

Shkruar nga Liberale
Lufta në Ukrainë, 4 viktima dhe mbi 40 të plagosur nga sulmet

Të paktën katër persona, përfshirë një fëmijë 10-vjeçar, janë vrarë dhe më shumë se 40 persona janë plagosur kur Rusia goditi një apartament të lartë në Kryvyi Rih.

Oleksiy Kuleba, nënkryetari i zyrës së Volodymyr Zelenskiy, bëri thirrje për hakmarrje, duke thënë se “Çdo ditë, qytetet ukrainase janë nën zjarr nga terroristët rusë. Shënjestrimi i civilëve ishte një shenjë e dëshpërimit dhe humbjes së Federatës Ruse në front”.

Kujtojmë se një ditë më parë tre dronë ukrainas sulmuan Moskën duke plagosur një roje sigurie. Aeroporti Vanukovo, njëri prej katër aeroporteve të mëdha në Moskë, u mbyll përkohësisht pas sulmeve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH