Aktualitet

Liz Truss mban fjalimin e fundit si kryeministre: Ditë më të ndritshme janë përpara për Britaninë

Shkruar nga Liberale
Liz Truss mban fjalimin e fundit si kryeministre: Ditë më të

Fjalimi i saj i fundit si kryeministre e Britanisë u mbajt mesditën e së martës nga banorja në largim e Downing Street, Liz Truss, e cila pak më parë kryesoi kabinetin qeveritar. Zonja Truss vuri në dukje se "ishte një nder i madh të isha kryeministre e Britanisë", duke theksuar se qeveria e saj është e vendosur të mbështesë familjet dhe bizneset.

"Ne po rimarrim autonominë tonë të energjisë", pohoi Tras, i cili vuri në dukje se kemi shpëtuar disa kompani nga falimentimi. Në të njëjtën kohë, kërkoi “të përfitojmë nga liritë që na jep Brexit”. “Kjo do të thotë t'u japësh më shumë liri qytetarëve dhe të rivendosësh fuqinë e institucioneve demokratike. Kjo do të thotë taksa më të ulëta në mënyrë që njerëzit të mund të kursejnë paratë që fitojnë”, shtoi zonja Truss.

Kryeministrja britanike në largim shprehu mbështetjen e saj për Ukrainën dhe i uroi Rishi Sunak "çdo sukses për të mirën e vendit tonë". Ajo falënderoi gjithashtu familjen dhe miqtë, si dhe ekipin e saj në Downing Street, duke shtuar se mezi priste të kalonte më shumë kohë në zonën e saj elektorale.

“Unë besoj te Britania dhe e britanikët dhe e di se ditë më të ndritshme janë përpara”, përfundoi Liz Truss.

Në kabinetin që i parapriu Liz Truss falënderoi anëtarët e qeverisë së saj për mbështetjen e tyre duke folur për arritjet e rëndësishme të shënuara në jetën e shkurtër politike të qeverisë së saj.

Pas fjalimit të saj, Liz Truss u drejtua për në Pallatin Buckingham, ku rreth orës 12:00 ajo i dorëzoi zyrtarisht dorëheqjen mbretit Charles III, i cili e pranoi atë.

Liz Truss dha dorëheqjen javën e kaluar pas vetëm shtatë javësh si kryeministre, duke e bërë atë kryeministren me mandatin më të shkurtër në historinë britanike. Zëvendësuesi i Liz Truss si për kryeministër ashtu edhe për udhëheqjen e partisë Konservatore është Rishi Sunak i cili gjithashtu pritet të jetë jashtë Downing Street më vonë gjatë ditës për fjalimin e tij të parë si kryeministër i ri i Britanisë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH