1

Vdes legjenda e futbollit argjentinas, Diego Maradona

               Publikuar në : 17:24 - 25/11/20 liberale

Lojtari më i mirë në historinë e futbollit argjentinas, Diego Armando Maradona ka vdekur të mërkurën, në moshën 60 vjeç.

Maradona pësoi një arrest kardiorespirator në shtëpinë e tij në Tigre, sipas gazetës argjentinase “Clarín”.

Maradona iu nënshtrua një operacioni në tru në fillim të këtij muaji.

Lojtari më i madh argjentinas në histori, fitoi Kupën e Botës 1986 me kombëtaren argjentinase, ku bëri lëvizje historike të tilla si goli i “dorës së Zotit” kundër Anglisë.

Në klube, ai bëri histori në Boca Juniors dhe Napoli.

Lindur në lagjen e varfër të Villa Fiorito, në periferi të Buenos Aires, në vitin 1960, ai u dallua në moshë të hershme për aftësinë e tij dhe dorën e majtë të pandalshme. Ai arriti në futbollin profesionist për Argentinos Junior në vitet ’70.

Ende nën 20 vjeç, ai ishte kampion bote për Argjentinën. Në Kupën e Botës ’78, të luajtur në Argjentinë, ai u kalua nga trajneri Cesar Luis Menotti, i cili nuk e çoi atë në Kupën e Botës.

Së shpejti tërhoqi vëmendjen e Boca Juniors, ku ai u zhvendos në 1981 dhe u bë kampion argjentinas

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back