Arte

Linda Evangelista ylli në kopertinën e re të Vogue, duke folur për procedurën kozmetike që e shpërfytyroi

Shkruar nga Liberale

Ish-supermodelja Linda Evangelista është rrëfyer dhe ka treguar për pasojat e shëndetit mendor të procedurës së saj deformuese kozmetike, duke i thënë British Vogue se ajo luftoi me depresionin dhe në një moment madje nuk hante fare. 57-vjeçarja zbuloi gjithashtu se ajo ishte ndikuar nga reklamat e përsëritura televizive, duke thënë se do të kishte refuzuar trajtimin e ndalimit të yndyrës nëse do ta dinte se "efektet anësore mund të përfshijnë humbjen e jetesës normale dhe (përfundimin) e rëndë për të rënë në depresion aq keq sa ju të  urreni veten tuaj."

Këta stilistë të Kopenhagenit po veshin influencues të listës A, por ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë për ta.

Komentet e Evangelista vijnë një vit pasi ajo ngriti një padi prej 50 milionë dollarësh kundër firmës amerikane Zeltiq Aesthetics për procedurën e saj të konturimit të trupit CoolSculpting, për të cilën ajo tha se e la atë "të shpërfytyruar brutalisht". Modelja kanadeze pohoi se nuk ishte vënë në dijeni për një efekt anësor të rrallë, të quajtur hiperplazi dhjamore paradoksale, që shkakton ënjtje dhe trashje të indit dhjamor.

Në korrik, ajo njoftoi se kishte zgjidhur çështjen, por nuk zbuloi kushtet e marrëveshjes.

Modelja u zbulua si ylli i numrit të ardhshëm të shtatorit të British Vogue të enjten, duke shënuar paraqitjen e saj të parë në kopertinën e edicionit në Mbretërinë e Bashkuar në pothuajse 24 vjet. Revista shoqërohet me një sërë fotosh me shkëlqim të Evangelista-s, e cila është parë rrallë në publik gjatë pesë viteve të kaluara e “fshehur” në Nju Jork.

"A jam kuruar mendërisht? Absolutisht jo," citohet të ketë thënë ajo, duke shtuar më pas: "Po përpiqem ta dua veten ashtu siç jam".

'Po humbë mendjen'

Në një intervistë të gjerë, Evangelista diskutoi përpjekjet e ndryshme që ajo ka bërë për të rikthyer dëmin, duke përfshirë kryerjen e dy trajtimeve me liposuksion dhe veshjen e rrobave kompresionuese. "Unë e kam të gjithë trupin të lidhur fort për tetë javë; asgjë nuk më ndihmoi," tha ajo.

Modelja tregoi gjithashtu se ishte aq e dëshpëruar dhe e “turpëruar” saqë ndaloi së ngrëni krejtësisht.

"Unë sapo i kisha shpenzuar të gjitha këto para dhe e vetmja mënyrë që mund të mendoja për ta rregulluar ishte zero kalori, dhe kështu piva vetëm ujë. Ose ndonjëherë do të kisha një shkop selino ose një mollë," tha ajo, duke shtuar: “Po humbja mendjen”.

Një shtyllë e modës së viteve 1980 dhe 90 së bashku me kolegët e saj supermodele Kate Moss, Naomi Campbell dhe Christy Turlington, Evangelista tha se ajo ishte bindur që t'i nënshtrohej konturimit të trupit nga reklamat.

"Ato reklama të CoolSculpting u shfaqën gjatë gjithë kohës, në CNN, në MSNBC, pa pushim, dhe ata pyesnin: "A ju pëlqen ajo që shihni në pasqyrë?" Ata po më flisnin. Bëhej fjalë për dhjamin kokëfortë në zonat që nuk lëviznin, thoshte pa pushim, pa operacion dhe... Piva ilaçin magjik dhe do ta bëja sepse jam pak kot. Kështu që shkova për të dhe rezultoi mbrapsht."

Kompania mëmë e Zeltiq Aesthetics, Allergan Aesthetics, nuk iu përgjigj kërkesës së CNN për koment në kohën e zgjidhjes. Por një përfaqësues i Zeltiq i tha Vogue në një deklaratë se kompania është "e kënaqur që e ka zgjidhur këtë çështje me znj. Evangelista", duke shtuar: "Fokusi ynë vazhdon të jetë në fuqizimin e besimit duke ofruar produkte dhe shërbime estetike të sigurta dhe të besueshme të mbështetura nga shkenca. CoolSculpting është një trajtim jo invaziv i pastruar nga FDA për fryrjet e dukshme të yndyrës në nëntë zona të trupit."

“Nuk do të më shihni me rroba banje, kjo është e sigurt”, tha Evangelista.

Pas vitesh pa punë në modeling, Evangelista mori pjesë në një fushatë të profilit të lartë me labelin italian Fendi në korrik. Por modelja pranoi se do të jetë "e vështirë të gjesh punë me gjëra që dalin nga unë; pa retushuar, ose shtrydhur, ose ngjitje me shirit ose ngjeshje ose mashtrime".

“Nuk do të më shihni me rroba banje, kjo është e sigurt”, tha ajo. Për fotot e sapo publikuara të Vogue, në të cilat Evangelista shfaqet kryesisht e mbuluar, grimerja e famshme Pat McGrath "e vizatoi butësisht fytyrën, nofullën dhe qafën e saj prapa me shirit dhe elastikë", shkruante revista. Kryeredaktori i British Vogue, Edëard Enninful, përshëndeti rikthimin e Evangalista në qendër të vëmendjes.

"Kishte një moment në modë kur nuk kishte rëndësi se sa i suksesshëm do të kishit qenë, ju u hodhët në koshin e plehrave pasi mbaroi data juaj e shitjes," shkroi ai në shënimin e redaktorit të tij, duke shtuar se brezi i saj e supermodeleve është ende “i dashur” nga lexuesit e revistës. "Unë nuk e mbështes këtë dhe shumë të tjerë nuk e bëjnë as tani. Kështu që, për shumë arsye, e kam ndjerë fort mungesën e Lindës."

Diku tjetër në intervistë, modelja diskutoi udhëtimin në Japoni në fillim të viteve 1980, në moshën 16-vjeçare, ku një agjenci i bëri presion asaj që të hiqte rrobat e saj.

"Ata më donin të zhveshur dhe biseda nuk ishte:"A do të bënit një nudo?" por, ishte 'Do të bësh nudo'”, kujton ajo. Pra një detyrim.

“U largova dhe thirra mamanë time dhe ajo më tha: “Dil tani dhe shko në ambasadë”. Kështu bëra dhe më çuan në shtëpi”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH