Aktualitet

Lidhja e veçantë e Presidentit Macron me “Notre Dame de Paris”

               Publikuar në : 20:47 - 15/04/19 Liberale

Presidenti i Francës tha se është i trishtuar nga ngjarja e sotme në Paris. Katedralja e Notre Dame është përpirë nga flakët.

Por Presidenti ka një lidhje të veçantë me Katedralen.

Ajo ka ka 10 këmbana, më e madhja, mban emrin Emmanuel si Presidenti dhe është e vendosur në kullën jugore dhe peshon pak më shumë se 13 ton, është ngarkuar për të shënuar orët e ditës dhe për raste të ndryshme dhe shërbime. Kjo këmbanë gjithmonë bie e para, të paktën 5 sekonda para pjesës tjetër. Deri kohët e fundit, kishte katër këmbanat e shekullit të 19-të në rrota në kullën veriore, të cilat ishin duke u rrokullisur.

Këto këmbana duhej të zëvendësonin nëntë që u hoqën nga katedralja gjatë Revolucionit dhe u vendosën për shërbime dhe festivale të ndryshme. Këmbanat dikur u rrokulluan me dorë, përpara se motorët elektrikë të lejonin që ato të vinin pa punë manuale. Kur u zbulua se madhësia e këmbanave mund të shkaktonte që të gjithë ndërtesën të lëkunde, duke kërcënuar integritetin e saj strukturor, ato u morën jashtë përdorimit. Këmbanat gjithashtu kishin çekiçë të jashtëm për të bërë një dallim nga një tastierë i vogël./ Gazeta Liberale

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *