Letërsi

LIBRI I DITËS: "Ky Eden tjetër", një përrallë historike e parajsës së humbur

Shkruar nga Liberale
LIBRI I DITËS: "Ky Eden tjetër", një përrallë

Në romanin e tij të fundit, autori fitues i çmimit Pulitzer, Paul Harding, riimagjinon historinë e dëbimit shkatërrues të një komuniteti të vogël racash të përzënë nga shtëpitë e tyre.

Shkrimtari përshkruian historinë e Malaga-s, një ishull në brigjet e Maine që dikur ishte shtëpia e një komuniteti peshkatarësh me raca të përziera, derisa banorët e ishullit u dëbuan nga shteti në vitin 1912. Harding rrëfen atë histori, duke e transformuar atë në një ishull imagjinar, ku pasardhësit e një burri dikur të skllavëruar, Benjamin Honey, dhe gruaja e tij irlandeze, Patience, janë vendosur që nga fundi i viteve 1700. Përralla e shkruar aq bukur nga Harding është një goditje paralajmëruese kundër intolerancës shoqërore. Paul Harding është autori i fituesit të çmimit Pulitzer " Tinkers ". Ai është drejtor i MPJ-së në Shkrim dhe Letërsi Kreative në Universitetin Stony Brook, dhe jeton në Long Island, Nju Jork. Romani i tij i ri është " Ky Eden tjetër ".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH