Letërsi

LIBRI I DITËS: "Into the wild", historia e një të riu që ndjek ëndrrën e tij në Alaskë dhe "çmimi" që pagoi për aventurën përfundimtare

Shkruar nga Liberale
LIBRI I DITËS: "Into the wild", historia e një të riu

Libri "Into the Wild" nga shkrimtari amerikan Jon Krakauer, i shkruar në vitin 1996 është një libër bestseller ndërkombëtar i botuar në 14 gjuhë, i bazuar në histori të vërtetë.

I përdorur gjerësisht në kurikulën e shkollave dhe kolegjeve, libri merret me temat se si të pranohesh në shoqëri dhe se si, ndonjëherë, të gjesh vetveten bie ndesh me të qënit një pjesëtar aktiv i shoqërisë.

Në libër përshkruhet historia prekëse rreth një të riu i cili ndjek ëndrrën e tij dhe aventurën përfundimtare në Alaskë.

Në prill 1992, një i ri nga një familje e pasur shkoi në Alaskë dhe eci i vetëm në shkretëtirën në veri të malit McKinley. Katër muaj më vonë, trupi i tij i dekompozuar u gjet nga një gjuetar. Kjo është historia e paharrueshme se si vdiq Christopher Johnson McCandless.

Jon Krakauer është një shkrimtar dhe alpinist amerikan. Ai është autor i librave më të shitur si: "Në ajër të hollë", "Nën flamurin e qiellit", "Ku burrat fitojnë lavdi", etj. Krakauer ishte anëtar i një ekspedite fatkeqe për të arritur majën e Everestit në vitin 1996.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH