Aktualitet

Leteratura: Kadare si Shekspiri, lidhi kulturën tonë me perëndimin

               Publikuar në : 09:48 - 12/08/19 LP

Suplementi “Leteratura” hapet këtë të hënë me “Kadare si Shekspiri, lidhi kulturën shqiptare me perëndimin”.

Profesoresha e letërsisë ruse në Universitetin e Kansasit, Ani Kokobobo ishte e ftuar në Klubin e Librit “Kadare” në Universitetin Europian të Tiranës, në një rrëfim mbi romanin rus të shekullit XIX dhe Kadarenë.

Në Leteratura do të lexoni intervistën e saj me titull: “Kadare, i vetmuar në botën e madhe letrare”.

Po ashtu, do të lexoni një intervistë të gjatë të shkrimtarit Roland Gjoza, me titull “ Libra me franga ari për hallën e pamartuar”.

Kandidati për çmimin “Kadare” 2019 vjen në një rrëfim për librat e zemrës

Në rubrikën “Kritika”, Tobias Xhaxhiu vjen me “Në tregimet e errëta të Shkëlqim Çelës”.

Për më shumë, lexoni suplementin “Leteratura” të Gazetës Liberale./ Gazeta Liberale

(Visited 79 times, 1 visits today)

Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *