Kryesore

Leteratura hapet sot me: Letërsia e madhe e ka thënë gjithçka

               Publikuar në : 09:36 - 07/10/19 liberale

Suplementi Leteratura hapet këtë të hënë me titullin “Letërsia e madhe e ka thënë gjithçka”.

Në rubrikën “Biseda”, Alda Bardhyli sjell në një rrëfim të ndjerë mbi jetën dhe librat e zemrës, shkrimtarin Moikom Zeqo.

Në këtë intervistë do të zbuloni më tepër mbi autorin, i cili pas disa ditë jo të mira me shëndetin e tij, por gjen kohen dhe mundësinë për të udhëtuar në labirintet e së kaluarës e na zbulon mendime dhe ndjenjat më të thella ndaj librit dhe leximit.

Më tej, në rubrikën “Nostalgjia”, analisti dhe publicist Preç Zogaj vjen me shkrimin “Mrekullia e punës, tragjedia e famës”, një rikthim në romanin “Marrtin Iden” të  Xhek London.

“Martin Iden është një libër shumë intim, që  duket sikur të përket vetëm ty; është si sekreti yt,  duhet  të jesh i kujdesshëm kur të flasësh për të me shokët dhe miqtë.”

Në rubrikën “Kritika”, Durim Abdullahu sjell shkrimin “Thellësia e të fshehtës brenda një trupi”, një vështrim kritik mbi romanin më të ri të Veton Surroit “Fshehtësia e zbulimit të Hanës”.

“I shkruar me një çiltërsi inteligjente dhe me një rrjedhshmëri gati të pandjeshme, ndërmjet të gjitha leximeve, ky roman mbetet një rrëfim i hollë për atmosferën e përditshmërive njerëzore në një Prishtinë liminale, ku dhe kur po çelnohej fshehtësia e zbulimit të Hanës.”

Këto dhe të tjera, i lexoni sot në suplementin Leteratura./Gazeta Liberale

 

 

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back