Kryesore

Leteratua: “D’infinito e Provvisorio”, Dante, Koha dhe Letërsia sot..

               Publikuar në : 10:23 - 05/07/21 liberale

Suplementi “Leteratura” i dedikohet letërsisë shqipe, ku nëpërmjet rubrikave të ndryshme vijnë shkrimtarë, rrëfime, kritika, dhe çdo e re rreth autorëve shqiptarë.

Kjo e hënë letrare hapet me titullin “D’infinito e Provvisorio”, Dante, Koha dhe Letërsia sot…“, një intervistë me shkrimtaren Vera Bekteshi, e ftuar në Passaggi Festival.

“Mes mistikës së një skene në një kishë pa çati, eko-s magjike të Dantes, stilit të mëvetshëm italian dhe këmbimit të spikatur ndërkulturor, ajo sjell për lexuesit e Leteratura përshtypjet dhe ndjesitë nga një festival Letërsie, që ka se ç’të rrëfejë e të na mësojë…”

Leteratura vijon me rubrikën “Promovimi” , ku romani “Zogjtë e qyqes”, fitues i çmimit “Kadare” 2021, nga autori Gani Mehmetaj, është przantuar për publikun në Prishtinë.

“Një kolon serb, ndërsa mund të jetë kolon i cilitdo komb, paraqet kronikën dyzetvjeçare të ngjarjeve në Kosovë – fatin e ardhacakëve dhe fatkeqësitë e vendësve.”

Në rubrikën e përjavshme “Rock- rrëmujë”Loer Kume sjell shkrimin “Sex and Violence, melody and silence/ Dityramb për Zotin e Rock”.

“Titulli i shkrimit, marrë nga kënga e The Verve, është ajo çka Jim ishte e ne të tërë jemi, e pranojmë apo jo: seks dhe dhunë, melodi dhe heshtje. Këto janë katër përbërësit e krijimit.”

Për më tepër lexoni Gazetën Liberale, print ose online!

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back