Globi

Lëkundjet zgjatën shumë, tërmet i fortë në Greqi

Shkruar nga Liberale

Një tërmet 4.9 Rihter ka ndodhur mbrëmjen e së martës në orën 22.06, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit të Athinës.

Thellësia e tërmetit është 5 km, dhe epiqendra është 8 km në lindje në juglindje të fshatit Zarakes në Evian jugore.

Nga ana e saj, Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC) e regjistroi tërmetin me magnitudë 5.3 Rihter, por pak më vonë e rishikoi atë në 4.9 Rihter.

Ajo që shqetëson ekspertët është se zona e epiqendrës nuk njihet si zonë sizmike. Mëngjesin e së martës (29/11) prodhoi tërmete me magnitudë 4.8 Rihter dhe më pas dy të tjerë me magnitudë 4.1 dhe 4.2 Rihter, prandaj edhe është e vështirë të përcaktohet nëse është shkarkuar energjia me rënien e tërmetit në mbrëmjen e sotme.

“Është një zonë që nuk është testuar në tërmete, ndaj ka ndërtesa më të cenueshme dhe njerëzit nuk janë të njohur me fenomenin. Pra bëhet fjalë për një zonë me sizmicitet të ulët dhe si e tillë po trajtohet për momentin. Sekuenca 4.8 Rihter ndoshta evoluon normalisht, por duhet të mblidhen disa pasgoditje për të kontrolluar evolucionin e tyre. Nëse në 48 orë nuk kemi fakte të mjaftueshme, do të na duhet një kohë tjetër për të konstatuar se ky ishte edhe tërmeti kryesor”, theksoi Karastathis.

Poll
SHQIPENGLISH