Globi

Dy tërmete njëri pas tjetrit, lëkundje të forta në Qipro dhe Turqi

Shkruar nga Liberale
Dy tërmete njëri pas tjetrit, lëkundje të forta në

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur sot rajonin e Qipros, njoftoi Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC).

Sipas raportimeve, tërmeti ka ndodhur në orën 13:16 me orën lokale, në një thellësi prej 30 kilometrash. Detaje të tjera ende nuk janë bërë të ditura.

Më vonë një tërmet me magnitudë 4.5 ballë ka tronditur rajonin bregdetar të Gazipaşa në provincën jugore të Antalias të Turqisë. Ekipi për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave e përcolli me shpejtësi ngjarjen përmes një njoftimi në faqen e saj zyrtare. Tërmeti goditi rreth orës 16:16 me orën lokale (TSI), me origjinë nga deti me epiqendrën e tij të përcaktuar në një gjerësi gjeografike prej 35,804 gradë veriore dhe një gjatësi prej 31,351 gradë lindore. Aktiviteti sizmik u zbulua në një thellësi prej 12.44 kilometra nën sipërfaqen e Tokës. Raportet tregojnë se lëkundjet ishin të dukshme në provinca të ndryshme jugore të Turqisë, duke përfshirë Burdur, Isparta dhe Muğla.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH