Globi

Laboratori në Wuhan, banka më e madhe e viruseve. Distancohet Franca

Shkruar nga Liberale
Laboratori në Wuhan, banka më e madhe e viruseve. Distancohet Franca

Të Premten, Franca tha se nuk ka prova faktike deri më tani për një lidhje me shpërthimin e Covid-19 dhe punës së laboratorit kërkimor P4 në qytetin kinez Wuhan, i ndërtuar me ndihmën e saj.

"Ne do të donim të sqaronim që nuk ka asnjë provë faktike që vërteton raportet e fundit në shtypin amerikan që lidhin origjinën e Covid-19 dhe punën e laboratorit P4 të Wuhan, Kinë," tha një zyrtar francez.

Konsensusi i gjerë shkencor thotë se SARS-CoV-2, emri zyrtar i koronavirusit, kishte origjinë nga lakuriqët.

Në vitin 2004, Franca nënshkroi një marrëveshje me Kinën për të krijuar një laborator kërkimor për sëmundjet infektive të biosigurisë në nivelin 4, nivelin më të lartë, në Wuhan, sipas një dekreti francez të nënshkruar nga ministri i atëhershëm i jashtëm, Michel Barnier.

SHBA po përpiqet të përcaktojë nëse virusi e ka origjinën në laborator

Presidenti amerikan Donald Trump tha të mërkurën se qeveria e tij po përpiqej të përcaktonte nëse koronavirusi buronte nga një laborator në Wuhan, dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se Pekini "duhet të bëhet i pastër" në atë që dinë.

Gjenerali Mark Milley, kryetari i Shtabit të Përgjithshëm të Shtabit të SHBA, tha të martën se inteligjenca amerikane tregon që koronavirusi ka të ngjarë të ndodhë natyrshëm, në krahasim me krijimin në laboratorin në Kinë, por nuk ka siguri në asnjë mënyrë.

Washington Post tha këtë javë që zyrtarët e sigurisë kombëtare në administratën Trump kanë kohë që dyshojnë se objektet e kërkimit në Wuhan janë burimi i shpërthimit të koronavirusit.

Deri në shkurt, Instituti i Virologjisë Wuhan i mbështetur nga shteti kinez, hodhi poshtë thashethemet se virusi mund të ishte sintetizuar artificialisht në një nga laboratorët e tij, ose ndoshta shpëtoi nga një strukturë e tillë.

Akuzat erdhën në mes të kritikave të mëdha ndërkombëtare për mbulimin fillestar të virusit nga Kina dhe dyshimet se Pekini nuk kishte zbutur shtrirjen e krizës së shëndetit publik për shkak të shqetësimeve ekonomike.

Kina të Premten rishikoi përsëri numrin e saj pandemik, këtë herë me një rritje të madhe 50 përqind të numrit të përgjithshëm të vdekjeve. Por autoritetet kineze mohuan se kjo ishte për shkak të një fshehjeje, mbajtja e rishikimit ishte për shkak të kapacitetit të pamjaftueshëm gjatë pikut të pandemisë.

Laboratori në zemër të polemikave

Laboratori hulumtues i Wuhan në zemër të polemikave është Qendra për Grumbullimin e Kulturave të Viruseve, banka më e madhe e viruseve në Azi, e cila ruan më shumë se 1.500 llojeve, sipas uebfaqes së saj.

Kompleksi përmban laboratorin e parë të sigurisë maksimale të Azisë të pajisur për të trajtuar patogjenët e Klasit 4 (P4) - viruse të rrezikshme që paraqesin një rrezik të lartë të transmetimit person-në-person, siç është Ebola.

Laboratori 300 milion juan (42 milion dollarë) u përfundua në 2015, dhe më në fund u hap në 2018, me themeluesin e një firme bio-industriale franceze, Alain Merieux, duke vepruar si një konsulent në ndërtimin e saj. Instituti gjithashtu ka një laborator P3 që është në funksion që nga 2012.

Laboratori P4, 3.000 metra katrorë, i vendosur në një ndërtesë katrore me një aneks cilindrik, shtrihet rrëzë një kodre të pyllëzuar në periferi të largëta të Wuhan-it./Francë 24- Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH