Showbiz

Ky është vendi që do të paguajë turistët për ta vizituar atë

Shkruar nga Liberale
Ky është vendi që do të paguajë turistët për

Ndërsa rritja e çmimeve të fluturimeve po i bën të vështirë udhëtimet në distanca të gjata për shumë njerëz, destinacionet po bëjnë gjithçka që munden për të inkurajuar vizitorët të vijnë dhe të nxisin ekonomitë e tyre.

I fundit është Tajvani, i cili planifikon t'u ofrojë turistëve 165 dollarë secilit për të pushuar atje. Shpërblime në para do t'u ofrohen gjithashtu grupeve turistike për t'i inkurajuar ata të vizitojnë ishullin.

Kryeministri i Tajvanit Chen Chien-jen njoftoi të enjten se qeveria synon të tërheqë gjashtë milionë turistë në vitin 2023, duke e dyfishuar këtë shifër në vitin 2024 dhe duke synuar 10 milionë vizitorë deri në vitin 2025.

Si një ëmbëlsues, ata do të japin fletëpalosje prej 165dollarë për 500,000 turistë individualë. Kompensime deri në 658 dollarë do t'u sigurohen gjithashtu 90,000 grupeve turistike.

Ministri i Transportit Wang Kuo-tsai deklaroi të mërkurën se kompensimi në para do të dorëzohet në mënyrë digjitale. Turistët do të mund ta përdorin atë për të mbuluar shpenzimet e tyre në Tajvan, përfshirë akomodimin.

Ai shtoi se masat synojnë të tërheqin më shumë vizitorë nga tregjet kryesore duke përfshirë Japoninë, Korenë e Jugut, Azinë Juglindore, Hong Kongun dhe Makaon, si dhe Evropën dhe Amerikën.

Tajvani pa më pak se 900,000 vizitorë në hyrje në vitin 2022, sipas statistikave nga Byroja e Turizmit të Tajvanit. Vizitorët nga Vietnami, Indonezia, Japonia dhe SHBA ishin ndër grupet më të mëdha.

Këto shifra janë një pjesë e vogël e atyre të vitit 2019, kur Tajvani tërhoqi një rekord prej 11.8 milionë turistësh ndërkombëtarë – 7% më shumë se një vit më parë.

Ishulli hoqi kufizimet e hyrjes në tetor 2022, pas një prej mbylljeve më të gjata të kufijve në botë.

Gati për të rezervuar? Bëni durim. Qeveria ende nuk ka njoftuar se kur do të fillojë skema ose si do të aplikohet për paratë./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH