Showbiz

Ky është njeriu që 50 vjet më parë bëri telefonatën e parë me celular

Shkruar nga Liberale

Më 3 prill 1973, Martin Cooper qëndroi në një trotuar në rrugën e gjashtë në Manhattan me një pajisje në madhësinë e një tulle dhe bëri thirrjen e parë publike nga një celular tek një prej burrave me të cilët kishte konkurruar për të zhvilluar pajisjen.

"Unë po ju telefonoj në një celular, por një celular i vërtetë, një celular personal, i dorës, portativ," i tha Cooper, atëherë inxhinier në Motorola, në telefon me Joel Engel, kreut të Bell Labs në pronësi të AT&T.

Ndërsa telefonat celularë nuk do të ishin të disponueshëm për konsumatorin mesatar për një dekadë tjetër, kushdo që do të ecë pranë Cooper në rrugë atë ditë mund të ketë parë duke u bërë histori.

Në pesëdhjetë vitet që nga ajo telefonatë e parë, pajisja e rëndë e Cooper ka evoluar dhe është zëvendësuar nga një gamë e gjerë telefonash më të hollë e më të shpejtë që tani janë të kudondodhur dhe duke riformuar industritë, kulturën dhe mënyrën se si ne lidhemi me njëri-tjetrin dhe me veten.

Por, ndërsa shtrirja e madhe dhe ndikimi i telefonave celularë mund të ketë kapur disa të befasuar, Cooper tha se mundësia që telefonat celularë një ditë do të konsideroheshin thelbësore për pjesën më të madhe të njerëzimit ishte e qartë që në fillim.

“Nuk u befasova që të gjithë kanë një telefon celular”, tha Cooper, tani 94 vjeç, për CNN. “Ne e tregonim atë histori që një ditë kur të lindesh do të të caktohet një numër telefoni. Nëse nuk do të përgjigjeshit në telefon, do të vdisnit.”

Muaj para thirrjes së parë, Motorola po garonte për të ndërtuar një telefon celular kundër Bell Labs, krahu legjendar i kërkimit të AT&T që kishte zhvilluar transistorin dhe risi të tjera.

"Ata ishin kompania më e madhe në botë, dhe ne ishim një kompani e vogël në Çikago," kujton Cooper. “Ata thjesht nuk menduan se ne ishim shumë të rëndësishëm.” Siç kujton ai, rivali i tij nuk ishte aq i emocionuar për të marrë telefonatën, siç e kishte thirrur Cooper.

Pas thirrjes së parë të Cooper, çështjet e prodhimit dhe rregullimi i qeverisë ngadalësuan përparimin duke e sjellë telefonin në publik, tha ai.

Do të duhej një dekadë që një version i atij telefoni DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) të dilte në treg, për një çmim të madh 3,900 dollarë. Telefoni, i ngjashëm me atë që përdorte Gordon Gekko në filmin "Wall Street", peshonte 1.1 kg.

Vetëm në vitet 1990 celulari modern u hodh në përdorim, pasi u zvogëlua në madhësi dhe u bë shumë më miqësor për përdoruesit. Sot, 97% e amerikanëve zotërojnë një telefon celular të një lloji, sipas një studimi të vitit 2021 nga Pew Research Center.

Në vitet që pas asaj telefonate të parë, Cooper ka shkruar një libër mbi fuqinë transformuese të telefonit celular, ka krijuar kompani dhe ka bërë turne./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH