Aktualitet

Kuvendi shkarkon Ilir Metën

               Publikuar në : 15:16 - 09/06/21 liberale

Me 104 vota pro mazhoranca ka votuar shkarkimin e Ilir Metës nga funksioni i Presidentit të Republikës.

Në total në votim morën pjesë 115 deputetë të pranishëm në sallë, nga të cilët shtatë u shprehën kundër dhe tre abstenuan.

Për herë të parë në 30 vite pluralizëm Parlamenti shprehet me votë për shkarkimin e një presidenti në Shqipëri.

Tashmë verdiktin final në lidhje me çështjen do ta thotë Gjykata Kushtetuese. Më herët Kuvendi miratoi me 104 vota pro raportin e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back