Aktualitet

Kuvendi miraton Komisionin e Posaçëm Parlamentar, ja 6 përfaqësuesit

Shkruar nga Liberale

Kuvendi miratoi në seancë plenare Komisionin e posaçëm parlamentar që do të zgjedhë trupën e KQZ-së së re.

95 vota ishin pro teksa 3 të tjera kundër kurse 5 deputetë votuan abstenim. Edhe 1 muaj kohë ka KQZ të riformatohet dhe për të filluar punën për zgjedhjet e 25 prillit të 2021.

Përfaqësuesë nga mazhoranca në Komision do të jenë Gjiknuri, Alket Hyseni dhe Adnor Shameti. Nga opozita parlamentare Murrizi me Stojkun, kurse një vend do të ketë dhe për opozitën jashtëparlamentare, që ka autorizuar Oerd Bylykbashin.

Ndërkohë nesër skadon afati për 12 vendet e KQZ-së së re. Deri më tani kanë kandiduar Helga Vukaj, Besnik Maho, Eldrina Karafili, Artan Kodheli, Sali Shehu, Bledar Skënderi ndërkohë për dy pozicione të tjera kandidojnë Leonard Gremshi dhe Dritan Caka.

NJOFTIMI NGA KUVENDI

Projektvendim

“Për krijimin dhe përbërjen e komisionit të posaçëm parlamentar

të shqyrtimit dhe përzgjedhjes së kandidaturave për organet

drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve: Komisionerit

Shtetëror të Zgjedhjeve, Komisionit Rregullator, Komisionit të

Ankimimeve dhe Sanksioneve si dhe për Nënkomisionerin

Shtetëror të Zgjedhjeve”

REZULTATI I VOTIMIT

VOTIMI

PRO KUNDËR ABSTENIM

95 5 3

MIRATOHET

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH