Showbiz

Kush janë 12 miliarderët më të pasur të botës që po ndotin planetin me super jahtet dhe avionët e tyre privatë

Shkruar nga Liberale

Dymbëdhjetë nga miliarderët më të pasur në botë prodhojnë më shumë emetime të gazeve serrë nga jahtet, avionët privatë, pallatet dhe investimet e tyre financiare sesa emetimet vjetore të energjisë së 2 milionë shtëpive. Është ky konkluzioni i arritur nga një hulumtim i medias britanike "The Guardian".

Manjatët përfshijnë bosin e Amazon, Jeff Bezos, oligarkun rus Roman Abramovich, miliarderët e teknologjisë Bill Gates, Larry Page dhe Michael Dell, shpikësi dhe pronari i kompanisë së mediave sociale Elon Musk dhe manjati i biznesit meksikan Carlos Slim.

Analiza nga Oxfam dhe studiuesit amerikanë të blerjeve të tyre luksoze, të cilat përfshijnë superjahte, avionë privatë, makina, helikopterë dhe pallate, të kombinuara me ndikimin e investimeve të tyre financiare dhe aksioneve, zbulon se ato përbëjnë pothuajse 17 milionë tonë CO 2 emetime të gazeve serrë çdo vit.

Kjo është e njëjtë me CO2 dhe emetimet ekuivalente nga furnizimi me energji elektrike për 2.1 milionë shtëpi ose emetimet nga 4.6 termocentrale me qymyr mbi një vit, sipas të dhënave të konvertimit nga Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit të SHBA.

Shkalla e vërtetë e emetimeve të investimeve të këtyre individëve në përgjithësi nuk llogaritet ose raportohet sistematikisht. Analistët e Oxfam-it që punojnë me dy akademikë amerikanë, Beatriz Barros dhe Richard Wilk, përdorën të dhëna të disponueshme publikisht për të llogaritur ndikimet e gazit serrë.

“Miliarderët gjenerojnë sasi të turpshme të ndotjes së karbonit me jahtet dhe avionët e tyre privatë – por kjo zbehet nga ndotja e shkaktuar nga investimet e tyre”, tha këshilltari i politikës së pabarazisë në Oxfam International, Alex Maitland.

“Nëpërmjet korporatave që zotërojnë, miliarderët emetojnë një milion herë më shumë karbon sesa një person mesatar. Ata priren të favorizojnë investimet në industri shumë ndotëse, si lëndët djegëse fosile.

“Komunitetet më të varfra në botë, ata që kanë bërë më së paku për të shkaktuar ndryshime klimatike – ata që janë më pak në gjendje të përgjigjen dhe të rikuperohen – janë ata që po vuajnë pasojat më të këqija. Kjo është e padrejtë dhe e pamoralshme.”

Emetimet e stilit të jetesës u vlerësuan duke ekzaminuar gjurmën e karbonit të blerjeve të miliarderëve, siç është superjahti prej 500 milionë dollarësh që "Oceanco" ndërtoi kohët e fundit për Bezos.

Jahti, i cili është 127 metra i gjatë dhe u deshën tre vjet për t'u ndërtuar, mburret me titullin e anijes me vela më të mëdha në botë. Emetimet e tij të karbonit janë minimalisht rreth 7,154 tonë në vit, sipas analizës nga Wilk dhe Barroz.

Superjahtet në pronësi të njerëzve si Bezos, Abramovich, ish-manjatët e Google Page dhe Eric Schmidt dhe nga Bernard Arnault, manjati francez në krye të një perandorie bizhuterish dhe modës, kanë gjurmë karboni që tejkalojnë shumë ato të avionëve privatë të zotëruar nga 10 nga 12 miliarderët.

[caption id="attachment_1399035" align="alignnone" width="656"] Grafika e Guardian/ Burimi: Beatriz Barros & Richard Wilk[/caption]

Një superjaht i mbajtur në gatishmëri të përhershme gjeneron rreth 7,000 tonë CO2 në vit, sipas analizës.

“Emetimet e superjahteve janë mbi çdo gjë tjetër”, tha Wilk. “Ata duhet të kenë një ekuipazh dhe duhet të mirëmbahen vazhdimisht edhe kur janë të ankoruar. Pastaj keni helikopterët në bord, jetskit, artikujt luksoz që përdorin energji të lartë si pishinat, vaskat e nxehtë, nëndetëset private, të gjitha këto kërkojnë energji, ajrin e kondicionuar, artikujt elektronikë të sofistikuar. Është si të kesh një hotel që funksionon mbi ujë gjatë gjithë kohës.”

Përveç dhënies së një kontributi të madh negativ në ngrohjen globale, interesat financiare të miliarderëve të elitës u japin atyre ndikim të madh mbi vendimet ekonomike dhe politike, thanë studiuesit.

"Këta njerëz kanë një ndikim të jashtëzakonshëm politik për shkak të pasurisë së tyre të madhe, të cilën ata e përdorin për të nxitur qeveritë lokale dhe kombëtare, duke fituar përjashtime nga taksat dhe privilegjet që i lejojnë ata të ndotin dhe të ndikojnë në ligjet që rregullojnë ndotjen," tha Wilk, një profesor i antropologjisë në Universitetin e Indianës. "Nëse i shikoni ato si entitete, disa prej tyre janë shtete rivale për sa i përket ndikimit të tyre."

Disa e përdorin atë ndikim për të trajtuar çështjet sociale dhe mjedisore. Bezos është zotuar të shpenzojë 10 miliardë dollarë përmes Fondit të tij Tokë. Bashkëthemeluesi i Google Sergey Brin ka financuar një organizatë jofitimprurëse të fokusuar në ndryshimin e klimës.

Page, Schmidt, Dell, Slim dhe Larry Ellison i Oracle kanë të gjithë themele filantropike. Musk ka argumentuar se puna e tij me Tesla dhe Solar City ka dhënë një kontribut të madh në ndryshim. Një tjetër nga 12 miliarderët, Laurene Powell Jobs, drejton kolektivin filantropik Emerson. LVMH e Arnault themeloi një njësi zhvillimi mjedisor në 1992.

Një zëdhënës i Gates tha për "Guardian" se ai kishte ndërmarrë shumë hapa për të reduktuar ndikimin e tij personal të emetimeve duke blerë karburant të qëndrueshëm të aviacionit për të reduktuar ndotjen e tij nga udhëtimi ajror, duke kaluar në makina elektrike, duke përdorur panele diellore dhe duke blerë kompensime të ofruara përmes teknologjive të heqjes së karbonit.

“Bill do të vazhdojë të investojë miliarda nga burimet e tij në energjinë e pastër dhe risitë e ndryshimeve klimatike për të reduktuar emetimet e gazeve serrë dhe për të ndihmuar që këto teknologji të jenë më të përballueshme. Për më tepër, çdo kthim nga këto investime do të kthehet në luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe në mbështetjen e Projektligjit & Fondacioni Melinda Gates për të ndihmuar sa më shumë njerëz në mbarë botën”, tha zëdhënësi.

Hulumtimi i Oxfam zbuloi se emetimet nga investimet e 125 miliarderëve ishin mesatarisht 3.1 milionë tonë për miliarder. Kjo është më shumë se një milion herë më e lartë se mesatarja e emetimeve të krijuara nga 90% e popullsisë së botës./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH