Showbiz

Kush është personi që fiton më shumë nga OnlyFans

Shkruar nga Liberale

Në një moment, fitimet e OnlyFans pothuajse u bënë një zhanër gazetaresk. Historitë ishin të gjitha të ngjashme: krijues që filluan pothuajse nga asgjëja dhe që pas disa muajsh punë në këtë platformë arritën të bënin mijëra dollarë të ardhura duke shitur imazhe dhe video eksplicite. Disa kishin lënë një punë më tradicionale, por të paguar keq, të tjerë kishin filluar vetëm sepse ishin të mërzitur midis një bllokimi dhe një tjetri. Krijuesit e tjerë thjesht gënjyen, vetëm për të mbledhur disa abonentë të tjerë. Sidoqoftë, personi që fitoi më shumë nga OnlyFans nuk është në asnjë nga këto histori.

Rritja e OnlyFans

Platforma OnlyFans menaxhohet nga një kompani e vetme Fenix ​​​​International. Sipas të dhënave të publikuara nga BBC, Fenix ​​International vitet e fundit ka nisur një ngjitje thuajse të papenguar. Në vitin 2022, platforma arriti gjithsej 240 milionë përdorues, një rritje prej 27% krahasuar me një vit më parë. Jo vetëm. Përveç përdoruesve, do të ishin rritur edhe krijuesit në platformë, duke arritur në 3.2 milionë me një rritje prej 47%. Shifra të larta, aq të larta sa të sjellin fitimet në shifra yjore.

Sa fiton OnlyFans

OnlyFans është me qendër në Londër. Sipas regjistrave të depozituar në Shtëpinë e Kompanive të Mbretërisë së Bashkuar në vitin fiskal 2022, për këtë platformë do të ishin shpenzuar rreth 5.5 miliardë dollarë. Një shifër në rritje, duke qenë se në vitin 2021 kjo vlerë kishte arritur në 4.8 miliardë dollarë. Nga transaksionet e kryera nga klientët, rreth 80% përfundojnë në xhepat e krijuesve, të paktën sipas asaj që thotë kompania. Nëse më pas hiqni të gjitha shpenzimet për menaxhimin e shërbimit, fitimi vendoset në rreth 525 milionë dollarë.

Pasuria e Leonid Radvinsky

Pjesa më e madhe e këtyre parave përfunduan në duart e një njeriu: Leonid Radvinsky. Ai është aksioneri kryesor i OnlyFans dhe është ai që, sipas BBC, do të kishte futur në xhep dividentë prej 338 milionë dollarësh që nga viti i kaluar. Një kuti kartoni që i shtohet trashëgimisë së tij të pasur, e cila tashmë ka kaluar dy miliardë dollarë. Me origjinë ukrainase, Radvinsky është cilësuar nga gazeta “The Guardian” si një veteran i pornografisë. Në fakt, në vitin 2004 ai kishte themeluar tashmë portalin MyFreeCams, ku përdoruesit mund të lidheshin me punonjëset e seksit që transmetonin drejtpërdrejt përmbajtjen e tyre. Praktikisht një OnlyFans përpara OnlyFans./Fanpage.it-Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH