Showbiz

Kurorëzimi i Mbretit Charles, Princi Harry humbësi më i madh i ceremonisë

Shkruar nga Liberale
Kurorëzimi i Mbretit Charles, Princi Harry humbësi më i madh i

Nëse ai ose Meghan Markle, Duka dhe Dukesha e Sussex-it, shpresonin që Princi Harry të vidhte shfaqjen në kurorëzimin e mbretit Charles, ata mbetën të zhgënjyer. Sepse Harry dukej si një i afërm i varfër, i pakuptimtë, një "aristokrat i zakonshëm".

I humbur diku në rreshtin e tretë të vendeve brenda Westminster Abbey, në turmën e britanikëve dhe jofisnikëve, Princi Harry kaloi pothuajse pa u vënë re.

Në të vërtetë, në një moment, sipas një lexuesi të buzëve, ai thuhet se i tha Jack Brucebank - burrit të kushërirës së tij, Princeshës Eugenie "Më vjen keq nga mënyra se si më trajtojnë".

Dhe pasi qëndroi gjithsej 28 orë e 42 minuta në vendlindjen e tij, Harry,  mori avionin e parë të British Airways dhe fluturoi për në Kaliforni.

Mbretëresha Camilla thuhet se është mërzitur thellësisht nga sjellja të princit të padisiplinuar dhe, ndërkohë që ka pasur gjeste pajtimi me mbretin Charles nga të dyja palët, ceremonia e kurorëzimit ka të ngjarë të jetë skena e fundit në serialin Harry v Buckingham”. Në fakt, duke u shfaqur si një shtesë, Harry përfundoi heqjen simbolike të titujve të tij. Ai dhe shtëpia mbretërore e Britanisë janë tani dhe përfundimisht të huaj.

Arsyetimi i Harrit për largimin e shpejtë ishte arsyetimi se djali i tij, Princi Archie Harrison Mountbatten Windsor festoi ditëlindjen e tij të katërt më 6 maj. Sigurisht, Harry nuk do ta falte kurrë veten nëse do të humbiste festën e princit të tij të vogël. Është e arsyeshme të supozohet se edhe Dukesha e Sussex-it, Meghan Markle, nuk do ta falte kollaj burrin e saj nëse do të preferonte të përshëndeste turmat nga një ballkon në Buckingham, pranë babait të tij mbretëror dhe vëllait të tij Princit të Kurorës, në vend që të vishte kapele qesharake dhe shtirja si kllouni në festën e Archie-t.

Në fund të fundit, pikërisht për shkak se vetë Harry ka zgjedhur të largohet nga detyrat e tij si princ, ai nuk kishte të drejtë të ishte në Buckingham në këtë rast të veçantë, pasi ai nuk përmbush më asnjë rol zyrtar si anëtar i familjes mbretërore.

Çifti Sussex që nga viti 2020 është vendosur përgjithmonë në Kaliforni, në një qytet të vogël, Montecito, rreth 150 km larg Los Anxhelosit. Atje, Dukesha Meghan ndihet pafundësisht më rehat – dhe mbi të gjitha më e mirëpritur – sesa në atdheun e bashkëshortit të saj të dashur, Britaninë. Mirëpo, bashkë me Harry-n, kur bëhet fjalë për përshtypjet gjatë ceremonisë së kurorëzimit, edhe Meghan është rrahur keq. Nuk kishte rëndësi që ajo nuk u shfaq. Mungesa e saj ishte padyshim një nga temat më të njohura të diskutimit, por në fund rezultoi se institucioni monarkik, magjepsja dhe joshja që ushtron në mbarë botën pavarësisht karakterit të tij flagrant anakronik, nuk ka nevojë për Meghan Markle. As për Princin Harry.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH