Globi

Kur vjen vala e dytë e koronavirusit? Mbase, po e përjetojmë

Shkruar nga Liberale
Kur vjen vala e dytë e koronavirusit? Mbase, po e përjetojmë

Në një email dërguar DW, zëdhënësi i OBSH Christian Lindmeier thotë se “vala e dytë” kur i referohemi pandemisë së koronavirusit, nuk është një term teknik i caktuar.

“Termi në vetvete lidhet me shpërthimet e shpërthimeve të përtërira pas një ulje fillestare të çështjeve. E njëjta gjë, vlen të thuhet edhe për një valë “të tretë”, shprehet ai.

Sipas disa zërave, ne ndoshta jemi duke parë tashmë atë që mund të bëhet zyrtarisht një valë e dytë e Covid-19.

Ka raste të reja në Kinë, Rusi, madje dhe Korenë e Jugut, e cila është vlerësuar shumë për frenimin e valës së parë.

Në Gjermani, niveli i riprodhimit të virusit u kthye sërish mbi pragun 1.

Teksa Hemisfera Veriore i drejtohet verës, e Greqia dhe Spanja përgatiten për një sezon turistik pavarësisht virusit, vala e dytë e “e famshme” mund të mbërrijë më shpejt nga sa thuhet, siç parashikohej ne një studim të botuar në revistën mjekësore britanike The Lancet në muajin prill.”

“Pyetja është, a mund të arrijmë në pikën ku te kemi masa të forta të shëndetit publik, e ku mund të zbulojmë “re infektimesh” dhe t`i izolojmë shpejt, pa u kthyer ne modelin e zinxhirit të mëparshëm intensive të infektimeve”, thotë Ryan.

Gripi i tmerrshëm spanjoll i vitit 1918, pati tre valë të mëdha. E dyta solli një mutacion më të fortë të virusit sesa varianti parë. Tek e treta, forca e sëmundjes kishte rënë, por ajo kurrë nuk u largua plotësisht.

Disa virologë sugjerojnë se virusi e humbet fuqinë kur pëson mutacione, dhe për faktin që i duhet të qëndrojnë vazhdimisht në bartës të gjallë për t`u riprodhuar e për të mbijetuar.

Një studim i vitit 2006 tregonte se pothuajse të gjithë rastet e gripit A, që prek shpendët dhe gjitarët janë pasardhës të virusit të 1918-ës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH