Aktualitet

Flasin ekspertët/ Kur merr fund i nxehti përvëlues, sa do të zgjasin ditët normale

Shkruar nga Liberale

Një i nxehtë rekord. Ka qenë  një tjetër fundjavë zjarri në rajonin tonë, me temperatura që kanë arritur mbi 40 gradë, në pjesën më të madhe të gadishullit, por nga fillimi i kësaj jave situata do të ndryshojë.

Kështu del nga parashikimi i motit, sipas të cilit, të martën do të nisë ulja e temperaturave dhe kthimi për disa ditë në normalitet, për shkak të një pulsimi të ri që do t’i japë fund anticiklonit më të madh afrikan Charon. Në disa zona ndryshimi do të shoqërohet me stuhi.

Sipas të dhënave të ISAC-Cnr, muaji qershor i sapo përfunduar, ishte i dyti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë, me temperatura mesatare mbi normën 2,88 ° C. Në vend të parë mbetet qershori i vitit 2003, me një anomali termike prej 3,44°C.

Vlerat termike ishin mbi mesataren në të gjithë rajonin, si për sa i përket vlerave minimale ashtu edhe maksimale. Në rastin specifik të vlerave maksimale, anomalia në lidhje me mesataren rritet në 3,24 ° C, disa të dhjetat e një shkalle nga rekordi i vitit 2003 që ishte 3,89 ° C. Një qershor jashtëzakonisht 'i tmerrshëm' me vapën që nuk “u dorëzua kurrë” me përjashtime të rralla dhe që pasoi një muaj maj po aq të nxehtë dhe anormal.

Periudha janar-qershor i vitit 2022 ishte më e nxehta e regjistruar deri më tani, përsëri, sipas të dhënave ISAC-CNR, me një anonimitet mesatar prej 0,76 ° C, i cili rritet në 1,07 ° C. Anticikloni u shoqërua me ngjitje të masave ajrore veçanërisht të nxehta nga Afrika e Veriut, për të mos përmendur nxehtësinë në dy muajt e fundit, e cila është përhapur disa herë në Mesdhe dhe rajonin tonë. Një situatë e jashtëzakonshme që po bëhet pothuajse normale në këtë epokë të ngrohjes globale.

Veç kësaj, sidomos në dy javët e fundit, akumulimi ditor i nxehtësisë po bën që temperaturat minimale të rriten, të cilat gjatë orëve të natës shpesh janë të krahasueshme me ato tropikale. Mesdheu regjistron gjithashtu temperatura sipërfaqësore shumë të larta mbi mesataren.

Ajo që ndodhi në mënyrë dramatike dje në Marmolada , me shkëputjen e një pjese të konsiderueshme të akullnajës, është pjesë e kësaj tabloje padyshim anormale të motit dhe klimës. Temperatura e regjistruar gjatë shkëputjes ishte 10,3 ° C në Punta Rocca, vend turistik që ndodhet në rreth 3260 m mbi nivelin e detit: një vlerë termike thjesht “e çmendur” (sepse nuk duhet të kalojë 2-3 ° C në një gjendje normale).

Ekspertët thonë se do të ketë të paktën një ndalesë të pjesshme të valës së të nxehtit afrikan mbi rajonin tonë, në ditët e ardhshme, duke filluar nga 5-6 korriku. Nga data 7-8 korrik dhe për disa ditë me radhë, rikthimi i një anticikloni të fuqishëm të Azores në Evropën Perëndimore do të favorizojë zbritjen e masave ajrore më të ftohta që vijnë nga Evropa Veriore drejt Apenineve dhe Ballkanit, përgjatë skajit të djathtë të saj.

Dinamika që do të përcaktojë ulje të gjerësisë gjeografike të anticiklonit afrikan, me hyrjen e ajrit të freskët nga veriu në jug, dhe erërat, që do të mbizotërojnë veçanërisht në anën e Adriatikut. Megjithatë, pas gjysmës së muajit korrikut nuk përjashtohet që anticikloni afrikan të kthehet në modë. Në çdo rast, projeksionet sezonale konfirmojnë një probabilitet të lartë për një tendencë më të thatë dhe jashtëzakonisht të nxehtë se normalja edhe për pjesën e mbetur të verës, gjendje që do të rëndonte më tej situatën tashmë shumë të rëndë në të cilën ndodhemi. /Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH