Globi

Kryeministri italian: Kthimi i Alvinit si një fitore e diplomacisë

Shkruar nga Liberale
Kryeministri italian: Kthimi i Alvinit si një fitore e diplomacisë

Pas lajmit për kthimin në Itali të Alvinit ka reaguar kryeministri Italian Giuseppe Conte, i cili është shprehur se kthimi i djalit 11-vjeçar tek i ati ishte një “fitore të jashtëzakonshme e diplomacisë dhe e bashkëpunimit ndërkombëtar”.

“Djali që gjendej në një kamp në Siri, në orët në vijim do t’i kthehet të atit që e pret në shtëpi në Itali, për të gjithë autoritetet italiane dhe shqiptare, si dhe organizatave ndërkombëtare, që kanë bashkëpunuar në këtë operacion aq kompleks, në një zonë të vështirë si ajo siriane”,-u shpreh kryeministri Italian.

Ai e ka cilësuar rikthimin e Alvinit si një lajm që të mbush zemrën dhe gëzim dhe tashmë djali është “i lirë të jetojë fëmijërinë e tij, si dhe të imagjinojë dhe të ndërtojë të ardhmen e tij, larg bombave, luftërave dhe fanatizmit”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH