Kryesore

Krizë qeveritare në Itali, Renzi tërheq dy ministrat

               Publikuar në : 18:44 - 13/01/21 liberale

Ish-kryeministri dhe kreu i qendrës së Italia Viva (IV) Matteo Renzi hapi të mërkurën një krizë qeveritare duke njoftuar se dy ministrat e IV, shefi i fermës Teresa Bellanova dhe kreu i mundësive të barabarta Elena Bonetti, po hiqnin dorë nga administrata e Kryeministrit Giuseppe Conte.

Renzi tha se IV nuk e kishte hapur krizën, e cila tashmë ishte hapur “për muaj”. Ai tha se kishte besimin më të madh te Presidenti Sergio Mattarella, i cili është arbitri i krizës.

“Mbreti është lakuriq, politika nuk është një shfaqje realiteti,” shtoi Renzi. Mattarella herët të mërkurën i theksoi Conte nevojën për të dalë shpejt nga pasiguria midis situatës alarmante për shkak të pandemisë COVID gjatë bisedimeve mbi krizën e qeverisë, thanë burimet në pallatin presidencial.

Ata thanë se Conte kishte bisedime mbi miratimin e kabinetit të Planit të Rimëkëmbjes COVID dhe gjendjen e marrëdhënieve brenda koalicionit qeverisës, pasi Renzi kërcënoi vazhdimisht se do të tërhiqte IV nga qeveria për të metat e pohuara në Planin e Rimëkëmbjes të qeverisë, shkruan ANSA.

Vëzhguesit politikë thonë se Conte mund të japë dorëheqjen, mund të ketë një qeveri të re të drejtuar nga Conte ose thjesht një riorganizim, ose një zgjedhje të parakohshme ku favorizohet opozita e krahut të djathtë.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back