Aktualitet

Kriza energjetike/ Politikani gjerman- qytetarëve: Jeni të llastuar, vishni dy pulovra, mbani qirinj në shtëpi

Shkruar nga Liberale
Kriza energjetike/ Politikani gjerman- qytetarëve: Jeni të llastuar,

“Shtrëngoni dhëmbët”, është mesazhi që politikani emblematik i Demokristianëve (CDU), Wolfgang Schäuble, u dërgon bashkëqytetarëve të tij, në një intervistë për televizionin gjerman “Bild”.

Ish-presidenti 80-vjeçar i Bundestag -ut komenton situatën në Evropë dhe veçanërisht në vendin e tij, teksa është ndezur lufta në Ukrainë. Schäuble shpreh shqetësimin e tij intensiv për atë që do të vijë, megjithatë, ai jep udhëzime të dobishme se si do ta kalojnë gjermanët këtë dimër duke u përballur me krizën energjetike.

"Nuk na lejohet të tërhiqemi"

I pyetur se çfarë do të ndodhte nëse Putini do të hidhte armët bërthamore, ai shprehet: "Nuk duhet ta lejojmë veten të trembemi nga ky kërcënim. Ky është arti për të mos bërë asgjë që do të çonte në një përshkallëzim edhe më të madh. Por përdorimi i armëve bërthamore natyrshëm do të ishte një “vijë e kuqe”. Dhe me kërcënimet e Putinit për të përdorur këto armë, ai prej kohësh po gërvisht këtë vijë të kuqe”.

Schäuble gjithashtu nuk e fshehu faktin se kancelari aktual i Gjermanisë, socialdemokrati Olaf Scholz, është në pozitë të vështirë: “Nuk do të doja të isha kancelar në këtë kohë dhe të mbaj barrën e këtij vendimi! Por një gjë është e qartë: kur dorëzohesh njëherë, dorëzohesh gjithmonë. Kam bërë mirë që në jetën time kam thënë: "Jo, nuk do të shantazhohem".

Ai shton se “ne po përjetojmë një situatë ku Putini do të duhet të kuptojë, sado e dhimbshme të jetë për të, se ushtria e tij nuk është aq efektive sa ai mendonte se do të ishte. (…) Duhet të vëmë bast se Putini do të flasë me kuptim në fund. Deri më tani, ai duket se po mbështet që ne të tërhiqemi duke pasur parasysh kërcënimet e tij. Nuk na lejohet ta bëjmë këtë. Duhet të kuptojmë se kjo luftë është edhe puna jonë!'

Për ish-ministrin gjerman të financave, bashkëqytetarët nuk e kanë kuptuar ende se kjo luftë nuk ka të bëjë vetëm me ukrainasit, por edhe me veten e tyre.

" Jo. Nuk e kemi kuptuar ende ”, thekson Schäuble. Pavarësisht efekteve të luftës që po përjetojmë të gjithë, inflacionit të tmerrshëm dhe çmimeve të larta të energjisë”

"Të gjithë jemi të llastuar"

Ai beson se gjermanët janë një shoqëri e llastuar. “Sigurisht, ne të gjithë jemi të llastuar. Edhe unë. Por tani duhet t'i rezistojmë rrezikut, pasi gjërat mund të vazhdojnë të jenë kështu përgjithmonë", argumenton ai dhe shton:

“Më shqetëson që kaq shumë gjermanë preferojnë të punojnë më pak: për shembull, të zgjedhin statusin me kohë të pjesshme dhe të mos punojnë kurrë në fundjavë. Kjo nuk mund të funksionojë. Sepse kudo ka mungesë punëtorësh. Përvoja e të shijuarit e jetës nuk të jep një jetë të kënaqshme."

"Në fund të ditës, siç thotë Schäuble, njerëzit duhet të ndiejnë se kanë bërë diçka të drejtë. Ndihmoni ata që kanë vërtet nevojë", thotë ai.

“Vishni një pulovër, ndoshta një të dytë”

I pyetur nëse gjermanët do të ngrijnë këtë dimër, ai nxitoi të jepte udhëzime praktike për bashkëqytetarët e tij:

“Vishni një pulovër. Ose ndoshta një triko të dytë. Nuk duhet të ankoheni për këtë, duhet të pranoni se shumë gjëra nuk mund të merren si të mirëqena." Ai shton gjithashtu se energjia elektrike mund të ketë ndërprerje. Për këtë arsye, siç shprehet ai, “duhet të keni gjithmonë në shtëpi disa qirinj, shkrepëse dhe një elektrik dore”.

Në përfundim të intervistës për televizionin gjerman Bild, 80-vjeçari Schäuble shpreh optimizmin e tij për të ardhmen. "Në këto kohë të vështira, a mund të qeshësh akoma?" , pyet gazetari i Bild, ndërsa Schäuble i përgjigjet: “Sigurisht, e qeshura është falas. Nuk kemi arsye të dorëzohemi”./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH