Kryesore

Kriza e Covid/ 3.3 milionë amerikanë regjistrohen si të papunë

               Publikuar në : 18:08 - 26/03/20 liberale

Një rekord prej 3.3 milion shtetasish paraqitën kërkesa për papunësi në ShBA javën e kaluar,  ndërsa pandemia Covid-19 mbylli pjesë të mëdha të ekonomisë së Amerikës.

Sipas departamentit të punës, numri i kërkesave të reja të papunësisë të paraqitura nga individë që kërkojnë përfitime të papunësisë u rrit me më shumë se 3 milion në 3.28 milion nga 281,000, javën e kaluar. Shifra është më e larta e raportuar ndonjëherë, duke thyer rekordin e mëparshëm të 695,000 kërkesave të paraqitura më 2 tetor 1982.

Raporti ofron pamjen e parë zyrtare  të rënies së rëndë të ekonomisë,  me të cilën përballet ShBA, ndërsa kompanitë mbyllin bizneset dhe shtetet në të gjithë vendin lëvizin për të parandaluar që njerëzit të mblidhen në turma në përpjekje për të përmirësuar virusin.

Administrata Trump po bën presion përmes një pakete stimulimi prej 2 trilion dollarësh që përfshin pagesa për taksapaguesit, si dhe ndihma financiare për industritë e goditura me vështirësi. Por paratë nuk do të çojnë në një rritje të madhe të papunësisë.

Pothuajse çdo shtet përmendën ndikimin e Covid-19, tha departamenti i punës. Industritë e shërbimeve, në përgjithësi, veçanërisht shërbimet e akomodimit dhe ushqimit, u goditën rëndë megjithëse shtetet cituan gjithashtu kujdesin shëndetësor dhe ndihmën sociale, artet, argëtimin dhe rekreacionin, transportin , mirëmbajtjen dhe industrinë e prodhimit.

“Pretendimet e papunësisë të këtij mëngjesi konfirmojnë se Shtetet e Bashkuara janë në një krizë katastrofike papunësie, shifra të cilat nuk i kemi parë që nga Depresioni i Madh”, tha Andrew Stettner, kreu i Fondacionit Century. “Kjo përfaqëson lajmet më të këqija një ditore të tregut të punës në historinë e Amerikës”.

Në të gjithë ShBA-në, punëtorët e pushuar kanë mësyrë departamentet shtetërore të punës me pretendime për përfitime të papunësisë. Në Nju Jork, i cili tani përbën afërsisht 5% të çështjeve globale Covid-19, ka pasur një rritje prej 1.000% të kërkesave.

Taylor Cox, një banakier 29-vjeçar nga Indianapolis, u pushua nga 12 ditë më parë. “Njerëzit janë të frikësuar, njerëzit nuk e dinë se çfarë do të ndodhë. Ideja që, një punëtor bakshishesh të  rrijë  për tetë javë ose më shumë pa bakshishe ,  është një nga gjërat më të frikshme që duhet të përballen, tha ai.

Përpara kësaj deklarate të Departamentit të Punës, administrata Trump i nxiti shtetet të bllokojnë publikimin e përditshëm të shifrave, mbi krizën e rritur të papunësisë.

Ohio dhe Karolina e Jugut ndaluan lëshimin e shifrave të përditshme pasi morën një memorandum nga departamenti i punës, që thoshte: “Të dhënat nga këto raporte monitorohen nga afër nga politikëbërësit dhe tregjet financiare për të përcaktuar veprimet e duhura në dritën e kushteve ekonomike , që ndryshojnë me shpejtësi. Si e tillë, të dhënat duhet të mbesin embargo derisa raporti kombëtar i kërkesave të publikohet të enjten në ë mëngjes.”

Sipas Universitetit Johns Hopkins tani ka 55.233 raste të konfirmuara të Covid-19 në ShBA dhe 802 vdekje të raportuara, nga 302 të fundjavës së kaluar. Megjithë viktimat në rritje, presidenti Donald Trump tha këtë javë se ai do të donte që vendi “të hapet dhe thjesht deri në Pashkë”.

Trump është i shqetësuar se masat e karantinës mund të rezultojnë më të dëmshme sesa virusi, një mendim që kundërshtohet nga ekonomistët dhe ekspertët e shëndetit. Të Mërkurën shkroi në Twitter: “Njerëzit e vërtetë duan të kthehen përsëri në punë sa nmë shpejtë të jetë e mundur. Ne do të jemi më të fortë se kurrë më parë! ”

Rritja e mprehtë e papunësisë, javën e kaluar shënon fundin e një periudhe historike të rritjes së vendeve të punës në ShBA. Punëdhënësit amerikanë kanë shtuar vende pune çdo muaj për 101 muaj rresht dhe në mars shkalla e papunësisë ishte 3.5%, një 50-vjeçar i ulët.

Ekonomistët thanë që ishte ende shumë herët për të vlerësuar thellësinë dhe shtrirjen e ndikimit të pandemisë në tregun e vendeve të punës. Presidenti i Bankës Federale të Rezervës së St. Louis, James Bullard, ka thënë se pret që papunësia të arrijë 30% në tremujorin e dytë, ndërsa Morgan Stanley ka vlerësuar se papunësia do të ishte mesatarisht 12.8% gjatë asaj periudhe kohore.

“Do të ketë shumë vështirësi për shumë njerëz”, tha Gus Faucher, ekonomist kryesor i Grupit të Shërbimeve Financiare PNC. Por ai pret që të shohim një “reagim të fortë” deri në verë nëse virusi do të jetë frenuar  deri atëherë.

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back