Globi

Krijohet pajisja që teston koronavirusin për 60 sekonda

Shkruar nga Liberale
Krijohet pajisja që teston koronavirusin për 60 sekonda

Një kompani në Singapor është duke zhvilluar një pajisje të re e cila mund të japë rezultatin e testit për koronavirus brenda 60 sekondash.

Pajisja e quajtur “Breathonix” përbëhet nga një pipëz ku njerëzit mund t’i fryjnë për t’u testuar nëse janë të infektuar ose jo nga virusi i ri.

Ajo është krijuar nga Universiteti Kombëtar i Singaporit dhe ka një zbulueshmëri të kënaqshme të rasteve pozitive me koronavirus.

Krijuesit shpresojnë që të marrin leje së shpejti nga autoritetit që të bëjnë të mundur nxjerren e pajisjes në fillim të vitit të ardhshëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH